Nasz mózg traci zdolność szybkiego uczenia się nowych umiejętności i informacji, ale można go do tego zmusić, stosując określony dwuetapowy system.

W tym tygodniu zamierzam wreszcie przystąpić do egzaminu, po którym - jeśli wszystko pójdzie dobrze - otrzymam certyfikat potwierdzający moją biegłość w posługiwaniu się językiem greckim. Mimo tego, że od dziesięciu lat mieszkam w Grecji, bardzo się denerwuję. Co jest nie tak z moim mózgiem, że nauka nowego języka stała się dla niego takim wyzwaniem?

Niedawne (bardzo interesujące!) wydanie podcastu Joe Rogana, którego gościem był neurobiolog ze Stanford Andrew Huberman, dało mi wyczerpującą odpowiedź na to pytanie i mogę teraz powiedzieć, że mam zarówno dobrą, jak i złą wiadomość dla każdego, kto w dorosłym życiu chce zdobyć jakąś nową umiejętność lub zdolność.

Jak na mój wiek z moim mózgiem nie dzieje się nic złego. Chodzi raczej o to, że z wiekiem chemia naszego mózgu zmienia się w dość specyficzny sposób i dlatego tak łatwo jest nam uczyć się nowych rzeczy, gdy jesteśmy dziećmi, a tak trudno w wieku dorosłym.

„Matka Natura stworzyła nas w taki sposób, abyśmy nauczyli się wszystkich umiejętności potrzebnych do przetrwania, przeżyli wystarczająco długo, aby mieć potomstwo, a następnie umarli” - mówi Huberman, ujawniając prawdę o zdobyciu nowych umiejętności po trzydziestce. Mówiąc prościej, mózg dorosłego człowieka nie jest „przystosowany” do uczenia się czegokolwiek nowego. W wieku dojrzałym mózg jest o wiele lepiej przystosowany do wdrażania i stosowania w praktyce tego, co już wie.

Na pierwszy rzut oka komentarz Hubermana może wydawać się nieco ponury, ale szczerze mówiąc, był dla mnie wielką otuchą. Ucieszyłam się, że mój mózg, tak uparcie opierający się uczeniu nowego języka, to nic złego. Po prostu uczenie się nowych rzeczy w wieku dorosłym jest dla mnie o wiele trudniejsze niż w dzieciństwie - podobnie zresztą jak dla prawie wszystkich innych ludzi.

A teraz dobra wiadomość... Mimo to można zmusić się do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, których naprawdę potrzebujesz - nie oczekuj tylko, że będzie to łatwe i wygodne. Ten długi i interesujący odcinek podcastu poświęcony jest dość szczegółowemu omówieniu biochemii mózgu i tego, co na nią wpływa, a także wielu innym ciekawym zagadnieniom, ale najważniejszym przesłaniem, jakie ja osobiście wyniosłam z tego odcinka, są słowa Hubermana, że każda poważna nauka czegoś nowego w dorosłym życiu wymaga od nas podjęcia dwóch podstawowych kroków.

Skoncentruj się jak najbardziej na zadaniu, które masz przed sobą - do tego stopnia, że poczujesz się nawet nieswojo.

„Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się czegoś nowego w wieku dorosłym, musisz skierować swój mózg we właściwym kierunku, a to wymaga dużej koncentracji i zaangażowania. Nie można się bez tego obejść” - mówi Huberman.

Będziesz potrzebował tak wysokiego poziomu koncentracji, że będzie to dla Ciebie bardzo niekomfortowe, ponieważ jako dorosły człowiek, aby zasygnalizować mózgowi, że pojawiło się coś na tyle ważnego, że trzeba się tego nauczyć i przyswoić, Twój organizm używa adrenaliny, która powoduje, że czujesz się zdenerwowany i siedzisz jak na szpilkach. Jest to tak niewygodne, że większość ludzi poddaje się już na tym etapie, ale jeśli naprawdę chcesz dokonać zmiany, musisz być wytrwały.

Dobrze odpocznij. Kiedy już przezwyciężysz dyskomfort i zaczniesz ćwiczyć to, czego musisz się nauczyć, lub np. usiądziesz do podręczników, wiedz, że jesteś dopiero w połowie drogi do zdobycia nowej wiedzy. Aby mózg mógł zachować zdobytą wiedzę w pamięci krótko- i długoterminowej, potrzebuje innej substancji chemicznej, zwanej acetylocholiną. Aby organizm mógł produkować wystarczającą ilość tej substancji, należy dużo odpoczywać.

„Duża część zmian, które zachodzą w strukturach mózgu w wyniku przyswajania nowej wiedzy, zachodzi właśnie w fazie głębokiego snu - mówi Huberman. - Mogą się jednak pojawiać także podczas krótkich drzemek w ciągu dnia, a nawet w okresach normalnego odpoczynku, kiedy człowiek się relaksuje i próbuje mniej myśleć”.

***

Pójdę powtórzyć jeszcze raz wyrazy w języki greckim, które mogą pojawić się na jutrzejszym egzaminie, a potem dobrze się wyśpię.

Główne zdjęcie: cluber.com.ua