Mały hipopotam. Nie daj się jednak zwieść jego uroczemu, przyjaznemu wyglądowi. Takie młode, jeśli będzie żyło na wolności, za kilka lat może stanowić poważne zagrożenie.

Hipopotam jest jednym z najgroźniejszych dla ludzi zwierząt Afryki. Jest dość agresywny i nie boi się ludzi. W przeciwieństwie na przykład do dzikiego bawoła, który również jest niebezpieczny, ale stara się trzymać z dala od ludzkich osad.

foto: google

Samce ważą średnio do 1600 kg, ale zdarzają się hipopotamy ważące ponad 4 tony. Samice niewiele ustępują samcom pod względem wielkości. Różnica jest bardziej psychologiczna: samice są znacznie mniej skłonne do agresji.

W Kenii władze prowadzą statystyki dotyczące ataków dzikich zwierząt na ludzi. Hipopotam jest liderem w tym zakresie - wyprzedził takie zwierzęta jak lew, bawół, lampart i krokodyl.

foto: google

Jednak młode na zdjęciu nie jest wcale niebezpieczne. Wręcz przeciwnie, można im tylko współczuć. Młode hipopotama, które nagle tracą matkę, mają niski wskaźnik przetrwania. Tylko 45% z nich osiąga dorosłość. Dzieje się tak dlatego, że na młode hipopotamy aktywnie polują drapieżniki. Dlatego agresja dorosłych hipopotamów jest często uzasadniona chęcią ochrony młodych.

Hipopotamy są żarłoczne, co widać po ich wyglądzie. Standardowa dieta hipopotama w Zoo to 82 kg pokarmu, w tym 40 kg trawy i 25 kg soczystej karmy.

Hipopotamy pojawiły się 54 miliony lat temu. Ich pradawnym przodkiem były kondylartry:

foto: google

Były to pradawne zwierzęta kopytne, które były wszystkożerne, choć bardziej preferowały pokarm roślinny. Pod względem wielkości ustępowały hipopotamom. Największe kondylartry osiągały długość do dwóch metrów.

Dawniej uważano, że hipopotamy są spokrewnione ze świniami. Najnowsze dowody sugerują jednak, że hipopotamy są spokrewnione z waleniami. I jest ku temu powód! Przodkowie waleni również żyli na lądzie, a następnie rozpoczęli życie wodne.

foto: google

Na hipopotamy polowano w Afryce od czasów starożytnych, zarówno w celu pożywienia, jak i skór, które wykorzystywano do różnych celów. Skóra hipopotama jest twarda i ma grubość 4 cm!

Hipopotam jest jednym z najbardziej efektywnych zwierząt pod względem żywienia. Części nadające się do wykorzystania u hipopotama stanowią 71% jego tuszy. Dla porównania, w przypadku bydła domowego wskaźnik wynosi 55%. Inne dzikie zwierzęta są znacznie słabsze pod względem tego wskaźnika. Mięso hipopotama smakuje podobnie do cielęciny.

Główne zdjęcie: google.com