Czy słyszałeś kiedyś o tym tajemniczym miejscu, w którym co 30 lat skała składa idealnie okrągłe jaja? Brzmi dziwnie, prawda?

foto: laykni.com

To tajemnicze pasmo znajduje się w autonomicznej prefekturze Qiannan Bui-Miao w chińskiej prowincji Guizhou (Qiannan Buyi - Miao, Guizhou) i nazywa się Chan Da Ya, co oznacza „skała, która składa jaja”.

foto: laykni.com

Geolodzy od dziesięcioleci zastanawiają się nad tym zjawiskiem. I jak dotąd nikomu na pewno nie udało się rozwikłać zagadki skały. Ta skała ma tylko 2,7 metra wysokości i jest formacją silnie erodowaną, a jej powierzchnia jest po prostu usiana dziesiątkami okrągłych i owalnych kamieni różnej wielkości. Gdy ta skała się zapada, najcięższe jaja odpadają, ale najciekawsze jest to, że po pewnym czasie na ich miejscu pojawiają się nowe. Jak mówią miejscowi, nowe formacje pojawiają się mniej więcej co 30 lat.

foto: laykni.com

Zjawisko to jest naprawdę wyjątkowe, a geolodzy często przyjeżdżają tutaj, aby je zbadać. Testy wykazały, że większość Gandeng Mountain to gęste i twarde osady, a jeden szczególny odcinek masywu wapiennego jest bardzo łatwy do złamania. Ale okrągłe kamienie to twarda skała, przez co wyróżniają się na tle luźnej skały. Po pewnym czasie kamienie wydają się wychodzić na powierzchnię i wydaje się, że skała składa jaja. Ale wyjaśnić nikt jeszcze nie był w stanie dlaczego masa wapienna, która powstała w okresie kambru około 500 lat temu, jest nadal zachowana. A także fakt, że na zboczu Chan Da Ya porozrzucane są dziwne okrągłe kamienie.

foto: laykni.com

Często przyjeżdżają tu miejscowi, wiedząc o wyjątkowości skały, wielu uważa, że ​​to miejsce przynosi szczęście. I oczywiście prawie przy każdym domie jest przynajmniej jedno takie jajko.

foto: laykni.com

Ostatnio zbocze Tran Da Ya stało się bardzo popularne wśród turystów i dzięki temu większość okrągłych eksponatów została sprzedana. Na chwilę obecną w pobliżu skały pozostało około 70 jaj, a nowe kamienie, które za chwilę wypadną, są tropione przez poszukiwaczy cennych pamiątek. Według chińskich mediów skała Chan Da Ya nie jest jedyna w swoim rodzaju.

foto: laykni.com

Główne zdjęcie: laykni.com