Prawdopodobnie 20 kilogramów złota to maksymalna waga, jaką mogła udźwignąć.

Tybetańskie kobiety na festiwalu Litang noszące biżuterię z litego złota

Biżuteria stanowi dużą część oszczędności wielu rodzin Khampa i dlatego odgrywa ważną rolę w życiu rodzin tybetańskich, a także w określaniu statusu społecznego osób, które ją noszą.

Są one gromadzone przez lata i przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinach na przestrzeni wieków.

Do niedawna rodziny te prowadziły koczowniczy tryb życia i musiały przemieszczać się co kilka miesięcy ze względu na śnieżne pory roku w Himalajach, dlatego Khampy zawsze musiały przechowywać swój majątek w taki sposób, aby móc go przenieść.

foto: storyfox.ru

Dlatego, nie mogąc przechowywać bogactwa w postaci posiadłości, domów, ziemi czy w banku, przez tysiące lat gromadzono je w dziełach sztuki, cennych tkaninach, a zwłaszcza w biżuterii.

Kobieta po lewej stronie ma 44 masywne, ogromne złote amulety. Na głowie znajduje się ich sześć, pas składa się z 9, 6 mniejszych z tyłu i 2 ogromnych amuletów na dole. Dolna część ubrania ma kształt prostokąta.

Z przodu znajduje się jeszcze pięć amuletów Gau z czystego złota.

Prawdopodobnie 20 kilogramów złota to maksymalna waga, jaką mogła udźwignąć.

Tybetańczycy uważają, że stopienie złota jest świętokradztwem, a jeśli już złoto w biżuterii, to jest to czyste złoto.

Obecna cena tych 20 kilogramów surowego złota wynosi prawie milion dolarów. Oczywiście biżuteria ta, jako rzadkie dzieła sztuki autorstwa mistrzów, jest warta znacznie więcej.

Młoda kobieta po prawej stronie ma pas z 9 złotymi amuletami i sześć amuletów we włosach. Nosi 5 złotych i srebrnych amuletów Gau z przodu w dolnej części ubrania oraz 4 naszyjniki, z których każdy składa się z 6 równoległych srebrnych łańcuszków z wytłoczonym złotem na każdym końcu.

Ogromne koraliki w naszyjnikach tych kobiet są często warte więcej niż ich waga w złocie, a czarne i białe koraliki ji między nimi mogą kosztować dziesiątki tysięcy dolarów każdy, jeśli są antykami lub są starożytne.

Te zapierające dech w piersiach stroje zakłada się tylko około 20 razy w życiu, ponieważ ich założenie z pomocą rodziny zajmuje około dwóch godzin, a ponadto są one niezwykle ciężkie, co prowadzi do zmęczenia i sztywności ramion.

Główne zdjęcie: storyfox.ru