Kapusta przyciąga wiele szkodników: ślimaki, mszyce, chrząszcze, ślimaki i oczywiście gąsienice mogą niszczyć roślinę. Motyle unoszące się nad grządkami z kapustą to sygnał, że należy poważnie zastanowić się nad sposobem pozbycia się gąsienic na kapuście. Szkodniki uszkadzają liście, pędy, spowalniają rozwój roślin i mogą doprowadzić do ich całkowitego zamierania. Poznajmy 5 najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z żarłocznymi owadami za pomocą ludowych metod!

Kto nie zna bielinka kapustnego, małego i delikatnego motyla o mlecznobiałym kolorze, który unosi się nad grządką przez całe lato? Ta delikatna, nieważka istota jest najgroźniejszym wrogiem wszystkich roślin z rodziny krzyżowych, a zwłaszcza kapusty.

Larwy bielinka kapustnego: główny szkodnik kapusty

Motyle składają jaja na dolnej części liści kapusty. W jednym lęgu może znajdować się od 200 do 300 jaj. Są małe (mają zaledwie 1,25 mm długości), ale dzięki cytrynowożółtej barwie i dużym skupiskom w jednym miejscu są dobrze widoczne nawet gołym okiem.

Po upływie jednego do dwóch tygodni z jaj wylegają się larwy, żarłoczne gąsienice. Są to główni wrogowie kapusty. Jeśli szkodniki nie zostaną szybko wyeliminowane, mogą bardzo szybko zniszczyć całą uprawę.

W ciągu niespełna tygodnia kilka gąsienic może zniszczyć całą kapustę. Gdy na grządce znajduje się więcej niż tuzin tych szkodników, można spodziewać się wielkich kłopotów.

Ludowe sposoby zwalczania gąsienic na kapuście

Oto kilka skutecznych sposobów na pozbycie się gąsienic na kapuście bez użycia pestycydów.

Rośliny o intensywnym zapachu

Obok kapusty należy posadzić rośliny o intensywnym zapachu: pietruszkę, koper, kolendrę, miętę lub szałwię. Można posadzić kwiaty nagietka, żeniszka lub nasturcji. Zapach tych roślin odstrasza szkodniki. Jednocześnie przyciąga owady, które są wrogami szkodników kapusty.

Popiół drzewny, soda oczyszczona i czerwona ostra papryka

  1. Przed zasadzeniem kapusty w ziemi, do wykopanego dołka należy dodać 1 łyżkę popiołu drzewnego.

  2. Wokół posadzonych sadzonek należy rozsypać sodę oczyszczoną wymieszaną z czerwoną ostrą papryką.

  3. Proporcje: 200 g sody oczyszczonej na łyżkę mielonej ostrej papryki.

Dzięki temu motyle nie składają jaj na liściach i wokół kapusty.

Amoniak

Dość skuteczna metoda zwalczania gąsienic na kapuście:

  1. Rozcieńcz 2 łyżki amoniaku w wiadrze z wodą.

  2. Spryskaj liście roztworem z konewki i podlewaj je jak zwykle. Wówczas gleba będzie już wilgotna.

  3. Należy to robić delikatnie i ostrożnie, jednocześnie obficie podlewając liście.

Taka metoda jest również zalecana jako środek zapobiegawczy. Należy wykonać 10 dni po posadzeniu roślin. Następne podanie tego środku jest zalecane nie wcześniej niż po 14 dniach.

Musztarda i pasta do zębów w proszku

  1. W przerwie między stosowaniem amoniaku, posyp liście kapusty musztardą w proszku. Ta metoda pomaga pozbyć się gąsienic i innych szkodników kapusty.

  2. Liście kapusty można posypać pastą do zębów o smaku mięty. Zapach utrzymuje się przez długi czas. Najlepiej posypywać nią liście, gdy nie ma wiatru. Dzięki temu proszek dłużej utrzymuje się na liściach. Stosować nie więcej niż 2 łyżki na roślinę.

W przypadku obfitych opadów deszczu proszek zmyje się z liści. Dlatego zaleca się powtórzenie tej samej czynności.

Jeśli w ogrodzie rośnie mięta, można umieścić jej gałązki między kapustą.

Gdy kapusta zacznie się wiązać, posyp proszkiem wokół rośliny!

Skorupki jajek

Bielinek kapustny postrzega skorupki rozrzucone w ogrodzie warzywnym jako swoich szczęśliwszych „kolegów”, którzy już rzekomo zawładnęli terytorium. Przelatują więc obok i szukają innych siedlisk.

Główne zdjęcie: google.com