Jeśli mszyce zaatakowały rośliny, najlepiej nie ignorować problemu. W przeciwnym razie szkodnik po prostu „udusi” rośliny, wysysając z niej sok. Na rynku jest mnóstwo środków owadobójczych.
Jednak przed ich użyciem należy zważyć plusy i minusy. Chodzi o to, że „chemia” gromadzi się w roślinach i może utrzymywać się nawet do 2-3 miesięcy. Jeśli z różami to żaden problem, to porzeczek po tego typu obróbce lepiej nie jeść.
Jest jednak wyjście z sytuacji. Omówmy kilka skutecznych i całkowicie bezpiecznych sposobów, które są popularne wśród ogrodników.
Środek z musztardy
Cóż może być prostszego i bezpieczniejszego niż sporządzenie roztworu przeciwko mszycom przy użyciu musztardy w proszku - tej samej, której używamy do robienia sosu.
Wystarczy, że do wiadra z ciepłą wodą wsypiesz 100 g musztardy w proszku i szklankę popiołu. Przykryj pojemnik i pozostaw na 4-5 dni.
W tym czasie popiół pomoże musztardzie „uwolnić” do wody wszystkie potrzebne substancje. Właśnie po to w przepisie jest popiół.
Musztarda i popiół osadzą się na dnie, dlatego roztwór należy starannie przecedzić i zalać do spryskiwacza.
Opryskiwanie roślin tym środkiem jest przydatne nie tylko w walce z mszycami, ale także z innymi szkodnikami. Możesz go bezpiecznie stosować na wszelkich roślinach które masz na swojej działce.
Szare mydło i olej roślinny
Szare mydło może być stosowane jako monopreparat do zwalczania mszyc. Gdy roztwór mydła zetknie się z owadami, tworzy na ich ciele powłokę. W efekcie mszyce nie mogą już oddychać i wkrótce giną.
Lepiej jest używać szarego mydła w kostce. Zetrzyj na tarce, aby szybciej i łatwiej się rozpuściło. Potrzebna jest kostka mydła na jedno wiadro wody. W walce z mszycami dobrze sprawdza się również zielone mydło i mydło smołowe.
Ale jeśli połączyć roztwór mydła z olejem roślinnym, efekt jest wzmocniony. Dlatego do wiadra z wodą oprócz mydła dodaj szklankę oleju. Wymieszaj i spryskaj rośliny.
Amoniak i serwatka
Jeśli mleko zsiadło, to dobrze, bo można zrobić twaróg lub środek odstraszający mszyce. Wystarczy, że dodasz amoniak.
Do wiadra z wodą wlej litr serwatki i butelkę amoniaku (zwykle po 40 ml). Wymieszaj i roztwór do opryskiwania jest gotowy. Ten roztwór tworzy również na ciele mszycy powłokę, która uniemożliwia owadowi oddychanie. Co się stanie ze szkodnikiem jest oczywiste.
Amoniak w preparacie jest potrzebny do obniżenia kwasowości serwatki, gdyż rośliny tego nie lubią. Ponadto amoniak wchodzi w reakcję z serwatką, tworząc substancję, która chroni rośliny przed mączniakiem - to podwójna korzyść.
Kurację wszystkimi opisanymi powyżej sposobami przeprowadzać co 1,5-2 tygodnie.
Główne zdjęcie: vstolovke.com