Wszystkie gospodynie domowe zastanawiają się zapewne od czasu do czasu, jak pomóc swoim roślinom. Jak przedłużyć ich życie i pomóc im rosnąć dużymi, zdrowymi i pięknymi. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nie trzeba kupować drogich nawozów, aby utrzymać rośliny w dobrym stanie. Wiele z tych środków można łatwo znaleźć w domu!

Sekretem atrakcyjnego ogrodu lub domowej szklarni jest odpowiednie dokarmianie zielonych roślin.

Oto pięć najbardziej nietypowych, ale sprawdzonych i skutecznych nawozów, które możesz zastosować, abyś nie musiała się martwić o kwiaty i inne zielone zakątki w domu.

Nawóz nr 1: Cukier.

Prawie wszystkie rośliny uwielbiają cukier granulowany. Jest to z pewnością jeden z najlepszych nawozów dla roślin domowych i ogrodowych. Kaktusy szczególnie lubią cukier, który zachęca je do ukorzeniania się i wzrostu.

Sekret stosowania jest prosty: weź łyżeczkę granulowanego cukru (na doniczkę o średnicy ok. 10 cm) i posyp nią glebę. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać!

Nawóz nr 2: Olej rycynowy.

Olej rycynowy jest wykorzystywany nie tylko w kosmetyce. Dla roślin jest to doskonały składnik odżywczy. Szczególnie skutecznie można go wykorzystać w pielęgnacji roślin kwitnących. Olej rycynowy pomaga przyspieszyć pojawienie się pąków kwiatowych.

Aby to zrobić, wystarczy podlać rośliny olejem rycynowym. Mieszanka jest następująca: rozcieńczyć łyżeczkę oleju rycynowego w litrze wody. Podlewaj rośliny, gdy pierwsze pąki dopiero zaczynają się pojawiać.

Nawóz nr 3: Popiół drzewny.

Popiół drzewny to nie tylko nawóz, który pomaga utrzymać piękno roślin, ale także jest dla nich niesamowicie dobry. Stosowany jest przez doświadczonych ogrodników do leczenia różnych chorób oraz jako środek zapobiegawczy. Dodatkowo popiół drzewny jest doskonałym źródłem mikroelementów dla roślin.

Przygotowanie tego roztworu popiołu jest bardzo proste. Do litra ciepłej wody (nie wrzątku) wsyp 1 łyżkę popiołu drzewnego (można go kupić w każdym sklepie w dziale ogrodniczym). Zostaw mieszankę na około siedem dni. Mieszankę należy wymieszać po tygodniu i podlewać rośliny raz na dziesięć dni.

Nawóz nr 4: Cytrusy i granat.

Napar cytrusowo-granatowy pomoże Ci uprawiać wspaniałe rośliny! Do przygotowania nawozu potrzebne jest minimum składników: skórki z użytych owoców granatu, skórki z cytrusów. Należy je zalać wodą i pozostawić do zaparzenia na dwadzieścia cztery godziny. Napar jest bardzo odżywczy dla roślin i kwiatów.

Nawóz nr 5: Aspiryna.

Od dawna wiadomo, że aspiryna ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Wykorzystywana jest również po to, by cięte rośliny wytrzymywały w wodzie dłużej niż zwykle. Ale aspiryna może być też bardzo dobrym nawozem! Okazuje się, że jest to doskonały środek wzmacniający odporność roślin domowych i ogrodowych. Aby to zrobić, musisz przygotować roztwór do spryskiwania. Jedną tabletkę aspiryny należy rozpuścić w litrze wody, a mieszaninę rozpylić na liściach roślin.

Główne zdjęcie: lime.energy