Dowiedz się, co możesz uprawiać przez cały rok na swoim parapecie, aby być zdrowym.

Rozmaryn. Dla rozmarynu odpowiednia będzie sucha gleba o dobrych właściwościach drenażowych i neutralnej kwasowości. Nasiona należy sadzić w wilgotnej ziemi w pojemnikach lub doniczkach na głębokość 15 centymetrów. Następnie przykryć folią i umieścić w chłodnym miejscu w temperaturze +6ºC na 14 dni. Po tym czasie przenieść do ciepłego pomieszczenia. Nasiona będą kiełkować przez około miesiąc. Upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie za bardzo. Do nawadniania należy używać spryskiwacza i co jakiś czas wietrzyć nasiona, czyli odsuwać folię.

Szałwia. Dorosła roślina będzie potrzebowała doniczki o pojemności co najmniej półtora litra, ale do wysiewu wystarczy plastikowy kubek. Podłoże może być ziemią do kaktusów, doniczka powinna być dobrze zdrenowana i należy dodać perlit lub wermikulit (do 30% pojemności gleby). Sposób wysiewu jest taki sam jak w przypadku rozmarynu.

Kolendra. Kolendra najlepiej czuje się uprawiana w piaszczystej lub gliniastej glebie o neutralnej kwasowości. Nasiona powinny być wysiewane w rzędach, np. w doniczce. Ilość nasion powinna wynosić około 2,5 g na 1 m2. W ciągu kilku tygodni zaczną pojawiać się siewki. Kolendra nie lubi suszy i upałów, dlatego należy zadbać o dobre nawodnienie.

Pietruszka. Nasiona pietruszki na dzień przed wysiewem należy umieścić w pojemniku z wodą, a na kilka godzin przed wysiewem w słabym roztworze manganu. Upewnij się, że masz warstwę drenażu w doniczkach i otwory w dnie, aby umożliwić odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Jako podłoża użyj mieszaniny biohumusu i włókna kokosowego (w proporcji 1:2). Podczas siewu należy zagłębić nasiona w glebie maksymalnie na 0,5 cm i przykryć 1 cm warstwą ziemi. Postaw doniczki w ciemnym miejscu i podlewaj co drugi dzień. Po pewnym czasie przenieś doniczkę na parapet.

Tymianek. Potrzebna będzie mała doniczka o wysokości do 15 cm. Wypełnij dno drenażem i wymieszaj ziemię z perlitem lub wermikulitem. Należy zwilżyć glebę za pomocą spryskiwacza i umieścić w niej kilka nasion. Na wierzchu rozsypać kolejny 1 cm ziemi. Nie pozwól, aby górna skórka wyschła przed pierwszymi pędami. Tymianek podlewaj z umiarem po wyschnięciu gleby.

Oregano. Aby uprawiać oregano na parapecie, należy wybrać najbardziej nasłonecznione miejsce. Roślina jest mało wymagająca w stosunku do gleby. Umieść drenaż na dnie i dodaj do gleby perlit lub wermikulit. Nasiona wysiewaj na głębokość 0,5 cm. Oregano kiełkuje około trzech tygodni, ziemię po wysiewie należy nawilżać co 3-4 dni. Miejsce sadzenia (doniczkę lub skrzynkę) warto przykryć folią. Zdejmij ją wieczorem na około godzinę, aby pozwolić glebie „pooddychać”. Dojrzałą roślinę należy podlewać raz na 2 dni.

Mięta. Gleba dla mięty powinna być żyzna. Do uprawy idealne będą prostokątne pojemniki z bokami o wysokości co najmniej 5 cm. Nasiona należy posadzić na głębokości 0,5 cm. Kiełkowanie nastąpi w ciągu 2-3 tygodni. Jeśli nie masz dobrego oświetlenia, zapewnij mięcie trochę światła, inaczej może umrzeć. Optymalna temperatura dla mięty to 20-25ºC.

Bazylia. Na parapecie ustawiamy donice lub długie skrzynki na kwiaty. Dla bazylii najlepsza jest gleba z ogrodu - najlepiej nawożona minerałami. Nasiona należy wysiewać nie głębiej niż na centymetr. Pomiędzy nasionami należy zostawić odstęp ok. 7 - 10 cm. Kiedy roślina podrośnie i będzie miała około pięciu centymetrów wysokości, czas zacząć spulchniać glebę. Należy to robić co jakiś czas, najlepiej co 2 - 3 dni.

Bazylię podlewać raz dziennie, wyłącznie rano. Maksymalnie odpowiednia temperatura dla wzrostu tego zioła wynosi około 25ºC. Roślina lubi słońce, więc najlepiej umieścić ją na parapecie, który znajduje się po słonecznej stronie.

Główne zdjęcie: google