Podczas snorkelingu u wybrzeży Queensland w Australii biolog znalazła rzadką ośmiornicę Tremoctopus spp. Nazywana jest również „ośmiornica koc” ze względu na swój nietypowy wygląd.

Australijska biolog Jacinta Shackleton dokonała zaskakującego znaleziska w pobliżu rafy Lady Elliot Island u wybrzeży Queensland. W płytkiej wodzie znalazła ośmiornicę Tremoctopus spp, zwaną też „ośmiornica koc” ze względu na swój nietypowy wygląd.

foto: petpop.cc

Początkowo biolog myślała, że to ryba z dużymi płetwami: „Kiedy to zobaczyłam, pomyślałam, że to młoda ryba z długimi płetwami, ale kiedy zbliżyłam się, mogłam stwierdzić, że to ośmiornica koc. To był niesamowity moment, bo spotkanie z tym gatunkiem jest rzadkością” - mówi biolog.

foto: petpop.cc

Ośmiornica Tremoctopus spp, odkryta po raz pierwszy w 1963 roku, żyje zwykle w otwartym oceanie, więc niezwykle rzadko można ją zobaczyć tuż przy rafie. Biolog natychmiast zrobiła kilka zdjęć tego stworzenia. Co ciekawe, ich nietypowy kształt i jaskrawe ubarwienie mają za zadanie odstraszać drapieżniki.

foto: petpop.cc

Biolog ustaliła też, że ma do czynienia z samicą ośmiornicy - ponieważ samce tego gatunku dorastają tylko do rozmiarów orzecha włoskiego. Samice Tremoctopus spp mogą osiągać długość ciała do 180 cm, podczas gdy samce pozostają małe. Dodatkowo po kopulacji samce tracą organ i umierają.

foto: petpop.cc

https://www.instagram.com/reel/CYYfsh6P7dW/?utm_source=ig_embed&ig_rid=a766441f-c922-40b8-b54d-c0881946a893

Główne zdjęcie: petpop.cc