Mulualem Gessesse jest jednym z siedmiu lekarzy w całej Etiopii, którzy specjalizują się w leczeniu wcześniaków.

Dzięki niej Etiopia poczyniła ogromne postępy w zapewnieniu obywatelom zrównoważonej opieki zdrowotnej. Etiopia jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Większość ludzi nie ma bieżącej wody ani prądu.

foto: google.com

Nie trzeba dodawać, że wiele zaawansowanych technologicznie maszyn medycznych, które widzimy w innych częściach świata, nie są dostępne w Etiopii.

Co oznacza, że ​​Pani Gessesse każdego dnia musi wykorzystywać swoje własne medyczne know-how i umiejętności majsterkowania, aby uratować życie dzieciom.

foto: google.com

Kiedy rodzą się wcześniaki, wiele z nich potrzebuje pomocy w oddychaniu. Aby im pomóc, lekarze w krajach uprzemysłowionych często używają maszyn do wspomagania oddychania (CPAP). Te maszyny zapobiegają zapadnięciu się płuc dziecka, dostarczając powietrze przez usta lub nos.

foto: google.com

Niestety lekarze w Etiopii nie mają dostępu do tych maszyn. Kiedyś, kiedy Dr. Gessesse o nie poprosiła, organizacja charytatywna dostarczyła aż 12 maszyn, co wydawało się świetne, jeśli nie uwzględniać faktu, że wszystkie były w rozmiarze dla dorosłych, co czyniło te maszyny bezużytecznymi w stosunku do małych dzieci.

foto: google.com

Więc Dr. Gessesse stworzyła własną maszynę do wspomagania oddychania. Wykonała te prowizoryczne maszyny CPAP dla swoich małych pacjentów, używając zbiorników tlenu, rurek i wody.

foto: google.com

Wcześniakom zagraża nawet światło, które może spowodować uszkodzenie siatkówki. Dlatego doktor Mulualem zakleja im oczy po porodzie plastrem.

foto: google.com

Wiedząc o tym, jak ważna jest higiena w szpitalu, kobieta z własnej pensji utrzymuje osoby do sprzątania i dezynfekcji.

foto: google.com

Kiedy zapytano ją, dlaczego decyduje się poświęcić pracę swojego życia, pomagając tym kruchym małym dzieciom przy tak niewielkich zasobach, jej odpowiedź była prosta:

„Wybrałam tę specjalizację, ponieważ głęboko wierzę, że wszyscy musimy na siebie uważać”.

foto: google.com

Główne zdjęcie: google.com