Mulualem Gessesse jest jednym z siedmiu lekarzy w całej Etiopii, którzy specjalizują się w leczeniu wcześniaków.
Dzięki niej Etiopia poczyniła ogromne postępy w zapewnieniu obywatelom zrównoważonej opieki zdrowotnej. Etiopia jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Większość ludzi nie ma bieżącej wody ani prądu.
Nie trzeba dodawać, że wiele zaawansowanych technologicznie maszyn medycznych, które widzimy w innych częściach świata, nie są dostępne w Etiopii.
Co oznacza, że Pani Gessesse każdego dnia musi wykorzystywać swoje własne medyczne know-how i umiejętności majsterkowania, aby uratować życie dzieciom.
Kiedy rodzą się wcześniaki, wiele z nich potrzebuje pomocy w oddychaniu. Aby im pomóc, lekarze w krajach uprzemysłowionych często używają maszyn do wspomagania oddychania (CPAP). Te maszyny zapobiegają zapadnięciu się płuc dziecka, dostarczając powietrze przez usta lub nos.
Niestety lekarze w Etiopii nie mają dostępu do tych maszyn. Kiedyś, kiedy Dr. Gessesse o nie poprosiła, organizacja charytatywna dostarczyła aż 12 maszyn, co wydawało się świetne, jeśli nie uwzględniać faktu, że wszystkie były w rozmiarze dla dorosłych, co czyniło te maszyny bezużytecznymi w stosunku do małych dzieci.
Więc Dr. Gessesse stworzyła własną maszynę do wspomagania oddychania. Wykonała te prowizoryczne maszyny CPAP dla swoich małych pacjentów, używając zbiorników tlenu, rurek i wody.
Wcześniakom zagraża nawet światło, które może spowodować uszkodzenie siatkówki. Dlatego doktor Mulualem zakleja im oczy po porodzie plastrem.
Wiedząc o tym, jak ważna jest higiena w szpitalu, kobieta z własnej pensji utrzymuje osoby do sprzątania i dezynfekcji.
Kiedy zapytano ją, dlaczego decyduje się poświęcić pracę swojego życia, pomagając tym kruchym małym dzieciom przy tak niewielkich zasobach, jej odpowiedź była prosta:
„Wybrałam tę specjalizację, ponieważ głęboko wierzę, że wszyscy musimy na siebie uważać”.
Główne zdjęcie: google.com