Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą © Abraham Lincoln

Nikt nie osiąga szczęścia przez przypadek. To pewna postawa życiowa, nad którą trzeba najpierw popracować, a potem zaczyna ona pracować dla ciebie. Najważniejsze, od czego należy zacząć, to umiejętność regeneracji. Psychologowie uważają, że jest to antonim depresji. Jest to swego rodzaju narzędzie do walki z nieuniknionymi upadkami w życiu każdego człowieka. Japońskie przysłowie głosi: „Upadaj siedem razy, lecz wstawaj osiem”.

Wyrób poniższe 8 nawyków, a pomogą Ci one poczuć się o wiele szczęśliwszym i łatwiej pokonać życiowe wyzwania:

1. Nie przejmuj się tym, co myślą o tobie inni

Szczęśliwi ludzie nie pozwalają ludziom, którzy są negatywnie nastawieni, wpływać na to, jak się czują. Nieważne, co ci ludzie mówią, wszystko spływa po nich jak woda po kaczce. Wszakże wiedzą, że porządny człowiek to nie ten, który nie ma wad, ale ten, który ma cnoty.

2. Zawsze dostrzegaj we wszystkim coś dobrego

We wszystkich złych rzeczach jest coś dobrego. Jeśli nie można dostrzec coś pozytywnego, to wystarczy to stworzyć. Nie mają wyrzutów sumienia. Jeśli było dobrze, to jest świetnie. Jeśli było źle, to jest to kolejne doświadczenie.

3. Bądź przyjazny i wdzięczny przez cały czas

Szczęśliwi ludzie nie dbają o to, jak wyglądasz i skąd pochodzisz. Wszystko czego potrzebują to osoba, z którą mogą się śmiać i dobrze się czuć. Nie wahają się poświęcić kilku minut, aby wyrazić swoją wdzięczność innym.

4. Uśmiechaj się jak najczęściej i bądź pozytywny

„Śmiejemy się nie dlatego, że jesteśmy szczęśliwi; jesteśmy szczęśliwi, ponieważ się śmiejemy” (William James). Uśmiech i śmiech to nieodłączna cecha szczęśliwych ludzi. Tak się składa, że ludzie, z którymi spędzamy dużo czasu, wpływają na nas i na nasze postrzeganie otaczającego nas świata. Im więcej czasu spędzimy z pozytywnymi i optymistycznymi ludźmi, tym jaskrawsze będzie nasze życie.

5. Wiedzieć, że nie wszystko na tym świecie jest doskonałe

Ciężko jest przełamać perfekcjonizm, ale jest to konieczne. Wszystko jest dobre z umiarem. Szczęśliwi ludzie wiedzą, jak kontrolować dążenie do doskonałości. Nie ganią siebie za niedokładności i niedociągnięcia. Są dumni z siebie i swoich osiągnięć. Czasami niektóre rzeczy nie idą zgodnie z planem i to jest w porządku. Nie da się mieć wszystkiego pod kontrolą.

6. Życie chwilą obecną

„Przeżyłem w życiu wiele strasznych rzeczy, niektóre z nich rzeczywiście się wydarzyły”. (Mark Twain). Szczęśliwi ludzie nie czekają na piątkowy wieczór, niedzielny poranek, kupno nowego samochodu, nowego mieszkania. Nie czekają na wiosnę, lato, jesień, zimę. Przecież najgorszym błędem jest myślenie, że się żyje, gdy w rzeczywistości leży się i czeka na życie.

7. Przyczynianie się do rozwoju świata wokół ciebie

Jednym z najlepszych sposobów, aby poczuć się szczęśliwym, jest możliwość zmiany świata wokół siebie. Nie musisz ratować życia ani powstrzymywać tsunami. Czasem wystarczy uśmiechnąć się do kogoś, sprawić komplement czy pomóc przyjacielowi.

8. Ucz się nowych rzeczy

Szczęśliwi ludzie są ciekawi i chętnie uczą się nowych rzeczy o świecie i ludziach, którzy go zamieszkują. Zawsze jest coś, o czym jeszcze nie wiemy. Zainteresowanie życiem dodaje energii, pozytywnie wpływa na myślenie i sprawia, że dni stają się bardziej pełne.

Szczęście to cecha charakteru. Jedni czekają na nią cały czas, inni są w ciągłym jej poszukiwaniu, a jeszcze inni znajdują ją wszędzie. © Elchin Safarli

Doceniaj zwykłe przyjemności, które nic nie kosztują i pojawiają się same z siebie - jedzenie lodów na ławce w parku, głaskanie kota, zobaczenie tęczy. Znalezienie radości w małych rzeczach i bycie wdzięcznym za wszystko, co masz - tam zaczyna się szczęście.

Główne zdjęcie: fit4brain.com