Niektórzy twierdzą, że oczy to zwierciadło duszy. Możesz z nich dużo przeczytać. Specjaliści są w stanie dzięki nim odczytać niektóre z naszych problemów ze zdrowiem. Najbliższe nam osoby bez problemu są z nich w stanie wyczytać, czy poprzedniej nocy zabalowaliśmy, czy jednak spokojnie spaliśmy. Natomiast osoba, z którą rozmawiamy jest w stanie dowiedziec się, czy coś przed nią ukrywamy. To prawda, oczy dużo potrafią o nas powiedzieć.

Potrafimy wpływać na to jak się zachowujemy i reagujemy (nie patrzenie w twarz, zezowanie, znudzony wzrok), jednakże kształty oraz ich kolory są zupełnie czym innym. Napisaliśmy już artykuł o wpływie rozmiaru, kształtu, pochylenia oraz odległość oczu na naszą osobowość. Tym razem skupimy się bardziej na ich kolorach.

Co mówią nam ciemne oczy?

Jeżeli posiadasz taki kolor oczu, prawdopodobnie nie rozwiniesz zwyrodnienia plamki żółtej.

Badania opublikowane w Clinical and Experimental Ophthalmology pokazują, że ludzie z jasnymi kolorami oczu mają dwa razy większe szanse na to zwyrodnienie, które pojawia się z wiekiem. „Ciemna tęczówka potrafi blokować więcej ultrafioletu” – powiedział Christopher Quinn z American Optometric Association. Promienie UV, docierające do jasnej tęczówki, powodują większe zwyrodnienie siatkówki.

Ciemne oczy zmniejszają również ryzyko raka skóry. Badanie opublikowane w Epidemiology Cancer, Biomarkers & Prevention, w którym pobrano 500 próbek DNA od białych dzieci, mających 6 - 10 lat, mających wtedy kontakt z promieniowani słonecznymi wykazało, że dzieci o niebieskich oczach częściej rozwijały znamiona i pieprzyki niż dzieci o innych oczach. Pieprzyki, rozwijające się w młodym wieku często przewidują ryzyko czerniaka po dorośnięciu.

Niebieski i zielony kolor oczu – co są w stanie ujawnić?

Inne badanie wykazało, iż osoby o niebieskich bądź zielonych oczach są bardziej narażone na czerniaka oka, ponieważ posiadają one mniejsze ilości pigmentu pochłaniającego światło, chroniącego je przed uszkodzeniami.

Badacze z Australii spytali 336 osób z europy, by wypełniły one kwestionariusze, mierzące czynniki osobowości. Określono je na podstawie tego, w jaki sposób te osoby identyfikowali się z takimi zdaniami jak „Sprawiam, iż ludzie nie są skrępowani” bądź „Wydaje mi się, że jestem osobą dobrą oraz życzliwą dla wszystkich”. Osoby o ciemnych oczach częściej kojarzone były z terminami „hojny, czuły oraz zrównoważony” niż osoby z jasnymi oczami, które określono mniej przyjaznymi. Choć potrzebne są dalsze badania na temat znaczenia kolorów oczu, badacze twierdzą, że rezultaty mogą być związane z ewoluowaniem. Kilka tysięcy lat temu ludzie zamieszkujący północną Europę uważali jasne oczy za egzotyczne oraz godne podziwu, a również dobre przy kamuflażu, co zapewne dawało im przewagę nad innymi kolorami.

Co mogą pokazać jasne oczy?

Osoby, które mają jasne oczy, są bardziej podatne na nadużywanie alkoholu. Badacze z Georgia State University poprosili o wzięcie ucziału w badaniu 12 tysięcy mężczyzn oraz kobiet i na jego podstawie stwierdzono, iż osoby z jasnymi oczami spożywają o wiele więcej alkoholu niż osoby z ciemnymi oczami. Czemu? Naukowcy stwierdzili, iż może powodować to melanina, pigment, powodujący, iż ​​oczy stają się ciemniejsze. Melanina bierze udział w połączeniach elektrycznych między komórkami mózgowymi. Jeżeli ilość melaniny w oku równa się ilości melaniny w mózgu, może to znaczyć, iż ludzie z ciemnymi oczami są wrażliwsze na bodźce. To badanie określa jednakże tylko pewien związek, lecz nie powód spożywania alkoholu.

foto: kobieta.onet.pl

foto: kobieta.onet.pl

Główne zdjęcie: kobieta.onet.pl