Budując związek ze swoim partnerem, raczej nie myślimy o porażkach, a o tym, że wszystko się uda. Niestety nie ma sprawdzonego przepisu na wielką miłość i udany związek, ale naukowcy śpieszą nam z pomocą. Aby pomóc nam zrozumieć jak działają mechanizmy w związku, wyróżnili cztery różne typy relacji. Okazało się, że tylko jeden ma szansę na szczęśliwe zakończenie. Ciekawi, czy dotyczy to Waszego związku?

Autorem badania jest Brian Ogolsky z Uniwersytetu w Illinois w USA. Skupił się on na młodych parach, przed ślubem w wieku 20+. Pod lupę wziął aż 376 prawdziwych par, które wyraziły zgodę na eksperyment i przez 9 miesięcy dokładnie ich obserwował, prowadził na ich podstawie badania i wyciągał ciekawe wnioski. Po zakończonej obserwacji wszystko jeszcze raz przeanalizował i podzielił ary na cztery typy: związek dramatyczny, ogarnięty konfliktami, zaangażowany społecznie i skoncentrowany na partnerze. Koniecznie zobacz, który cię reprezentuje.

Związek dramatyczny

Do tego typu Ogolsky zakwalifikował aż 34% przebadanych par. Z własnego doświadczenia wiemy, że jest ich naprawdę dużo i łatwo je zauważyć. Są to pary, które często się sprzeczają o błahostki, a potem rozmawiają jak gdyby nigdy nic. Wielu myśli, że to normalne, ale wcale tak nie jest. Takie zmiany nastrojów i dramaty oddalają ludzi od siebie i osłabiają związek. W rezultacie partnerzy nie chcą nawet spędzać ze sobą czasu, bo albo są obrażeni, albo bojowo nastawieni.

Pary konfliktowe

Mimo, że do złudzenia może przypominać typ pierwszy, to jednak wyróżnia się go jako osobny. Pary konfliktowe nie kłócą się o błahostki, tylko o duże rzeczy. Dlatego też będą ze sobą bliżej, niż typ 1, a ich relacja ma większe szanse na przetrwanie. Kłótnie zdarzają się rzadko, ale jednak mają duży wpływ na relację.

Relacja zaangażowana społecznie

Grupa, do której należą ludzie bardzo towarzyscy, lubiący pisać o swoim związku ze znajomymi i zasięgający u nich rad.

Nie ma się co dziwić, że chcemy, aby bliscy akceptowali naszą drugą połówkę. Tym sposobem, można organizować wspólne spotkania i rozwijać przyjaźnie i związek jednocześnie. Tacy ludzie potrafią być ze swoim partnerem bardzo blisko. W jego badaniach tego typu relację miało 19% par.

Związek skoncentrowany na partnerze

Drugi najbardziej liczny typ (30%) według badań Ogolsky’ego. Nie ma w nim chyba nic złego. Partnerzy bardzo mocno się kochają i zwyczajnie chcą spędzać ze sobą dużo czasu. Osoby w takiej relacji często szybko decydują się o przeprowadzce razem, ponieważ czują, że to właśnie to.

Który związek ma największe szanse na przetrwanie?

Badania pokazują, że duży wpływ na relację w związku mają kłótnie i sprzeczki. Nie będzie więc zaskoczeniem, jeśli powiemy, że według statystyk, pary ze związku dramatycznego rozchodzą się najczęściej.

Natomiast związki, które mają największą szanse na przetrwanie, a co najważniejsze bycie szczęśliwym, to oczywiście te z kategorii „skoncentrowany na partnerze”.

Znamy już werdykty dotyczące dwóch typów, a co z resztą? Według Ogolsky’ego pary zaangażowane społecznie są mało przewidywalne. Łatwo na nich wpłynąć, to na pewno, ale ich więź może być tak silna, że nie sposób jej rozdzielić. Natomiast jeśli chodzi o relację drugą, czyli pełną konfliktów, jest ona oczywiście narażona na rozstanie. Wystarczy zdać sobie sprawę z problemu i popracować nad nim – wtedy para ma naprawdę wysokie szanse na powodzenie. Pamiętajcie, że związek należy budować!

foto: kobieta.onet.pl

Główne zdjęcie: kobieta.onet.pl