Badania naukowe wykazały, że samo oglądanie filmów z kotami w Internecie może zwiększyć poziom energię i wywołać pozytywne emocje – nic więc dziwnego, że faktyczne posiadanie kota ma wiele zalet. Zebraliśmy kilka z nich:

1. Posiadanie kota.. wzmacnia serce

Posiadanie dowolnego zwierzaka jest dobre dla twojego serca. Szczególnie koty obniżają poziom stresu – być może dlatego, że nie wymagają tyle wysiłku, co psy – i obniżają poziom lęku w twoim życiu. Pogłaskanie kota ma pozytywny efekt uspokajający. Jedno z badań wykazało, że właściciele kotów byli o 30 procent mniej narażeni na śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu niż właściciele innych zwierzaków (chociaż może to być spowodowane tym, że właściciele kotów są bardziej zrelaksowani i ogólnie mniej stresowani).

2. Wsparcie emocjonalne

Utrata ukochanej osoby jest niezwykle bolesna, ale jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z nią jest posiadanie zwierzaka. Wykazano, że koty pomagają ludziom szybciej przezwyciężyć utratę i wykazywać mniej fizycznych objawów bólu, takich jak płacz. Pomimo tego, że są tylko zwierzętami, koty służą jako wsparcie emocjonalne w trudnych sytuacjach. Ludzie w żałobie informują, że rozmawiają ze swoim zwierzakiem, aby wypracować swoje uczucia, ponieważ często łatwiej jest porozmawiać z kimś, kto nie reaguje i nie może osądzić, niż z inną istotą ludzką.

3. Koty… ułatwiają randkowanie

Zdecydowana większość kobiet chętniej umówiłaby się na randkę z facetem, który posiada kota. To świadczy, że kandydat na partnera ma wrażliwe i dobre serce.

4. Ci, którzy mają kota, są inteligentniejsi

Ankietowanie brytyjskich właścicieli zwierząt domowych przeprowadzone w 2010 r. przez Universyten w Bristol wykazało, że osoby posiadające koty częściej miały wykształcenie wyższe niż właściciele psów. W 2014 r. badacz z Wisconsin przeprowadził ankietę wśród 600 studentów i stwierdził, że właściciele kotów byli również bardziej inteligentni. (Ale prawdopodobnie to nie sam kot sprawia, że właściciel jest mądrzejszy: badacze przeprowadzający badanie w Bristol stwierdzili, że mądrzejsi ludzie zwykle pracują dłużej, a ponieważ koty wymagają mniej uwagi niż psy, są lepszym wyborem dla zapracowanego intelektualisty).

5. Kot jest… ekologiczny

Jeśli martwisz się swoim śladem węglowym, lepiej mieć kota niż psa. Badanie z 2009 r. wykazało, że zasoby potrzebne do nakarmienia psa w ciągu jego życia tworzą taki sam ślad ekologiczny jak samochód Toyota Land Cruiser. Tymczasem koty – które jedzą mniej ogólnie i częściej jedzą ryby niż produkty o smaku kukurydzy lub wołowiny – mają ślad węglowy przybliżony do małego hatchbacka.

6. Są towarzystwem, gdy… towarzystwa brak.

Istnieje stereotyp, że psy są bardziej przywiązane niż koty. W rzeczywistości okazuje się, że koty mogą być równie dobrymi towarzyszami, jak psy, szczególnie dla kobiet. Austriackie badanie przeprowadzone w 2003 roku wykazało, że posiadanie kota w domu jest emocjonalnym odpowiednikiem posiadania romantycznego partnera. Oprócz nawiązywania kontaktu przez większość czasu, badania wykazały, że koty będą pamiętać o okazanej im życzliwości i odwdzięczą się później.

7. Mogą powiedzieć Tobie (i innym) o Twojej osobowości

Twój wybór zwierzaka ujawnia coś o twojej osobowości. Podczas gdy miłośnicy psów są zwykle nastawione na imprezowanie, właściciele kotów są bardziej zamknięci w sobie. Właściciele kotów są również mniej manipulacyjni i bardziej skromni.

8. Z kotem lepiej się śpi

Kilka badań i sondaży w Wielkiej Brytanii wykazało, że ludzie (zwłaszcza kobiety) bardziej wolą spać ze swoimi kotami niż ze swoimi partnerami, a nawet twierdzą, że lepiej śpią z kotem niż z człowiekiem. Niedawne badanie z Mayo Clinic Center for Sleep Medicine wskazuje, że mogą mieć coś wspólnego: 41 procent osób w tym badaniu wskazało, że spały lepiej z powodu swojego zwierzaka, a tylko 20 procent stwierdziło, że doprowadziło to do zaburzeń.

9. Kot chroni przed alergiami

Niestety, jest już za późno dla nasz, ale jeśli masz po drodze dziecko, może być to dobry czas na kota. W 2002 r. National Institutes of Health opublikowało badanie, w którym stwierdzono, że dzieci poniżej jednego roku życia, które miały kontakt z kotem, rzadziej zachorowały na alergie, i nie tylko wobec zwierząt. Według dr Marshalla Plauta, szefa działu mechanizmów alergicznych w Narodowym Instytucie Alergii i Chorób Zakaźnych, „wysoka częstotliwość kontaktów ze zwierzętami domowymi we wczesnym okresie życia wydaje się chronić nie tylko przed alergią na zwierzęta domowe, ale także przed innymi typowymi alergiami, takimi jak alergia na roztocza, ambrozję i trawy”. I chociaż pasożyt kota Toxoplasma gondii stanowi zagrożenie dla małych dzieci, eksperci twierdzą, że zmieniając kuwetę kota i trzymając zwierzę w pomieszczeniu, dziecko będzie bezpieczne i wolne od alergii!

10. Koty mogą uratować nam życie

Koty mają reputację zdystansowanych i nie troszczących się o swoich właścicieli, ale przez lata uratowały niezliczone życia. Jeden kot w Wielkiej Brytanii ostrzega swojego właściciela przed atakiem epileptycznym, podczas gdy kot w Montanie obudził ludzi, gdy rura gazowa zaczęła przeciekać. Strażacy powiedzieli parze, że dom mógłby łatwo wybuchnąć, gdyby nie interwencja kota.

Czy te argumenty są wystarczające dla Ciebie, by zacząć mieszkać pod jednym dachem z kotem?

Główne zdjęcie: google.com