Czy wiesz, jaką role odgrywają rośliny i dlaczego niektóre z nich naprawdę warto mieć? Sanseweria przykładowo powinna zawisnąć w sypialni.

Dlaczego akurat sanseweria?

Przeczytaj dokładnie artykuł, a z pewnością uznasz, że było warto.

Roślina ta nazywana jest często wężownicą lub językiem teściowej. Wśród wielu zalet należy przyznać m.in., że to roślina bardzo odporna na warunki i łatwa w utrzymywaniu.

Da sobie radę nawet w trudniejszych warunkach. Przede wszystkim ma jednak ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Po pierwsze, sanseweria jest zaliczana do tej grupy roślin, które nieustannie wymienia dwutlenek węgla na tlen. Wiąże się to bezpośrednio z Afrykańskim pochodzeniem rośliny. Właściwość tę z pewnością docenią nasze sypialnie, gwarantując nam spokojny sen.

Po drugie,została ona zaliczona przez NASA do grupy 18 roślin, tzw. żywych filtrów, które najlepiej oczyszczają powietrze. Bez szkody dla siebie czy właściciela sanseweria pobiera i usuwa wiele toksycznych związków.

  • Formaldehydu, który znaleźć możemy m.in. w farbach, środkach czystości, wykładzinach a nawet i zasłonach. W dalszym ciągu śledztwa okazało się, że substancja ta prawdopodobnie działa rakotwórczo, a na pewno ma wpływ na bezsenność czy bóle głowy. Ma też negatywny wpływ na działanie w obrębie układu oddechowego i osłabia odporność.
  • Benzen, silnie rakotwórczy związek chemiczny stosowany przy produkcji farb i lakierów. W dużym stężeniu powoduje zaburzenia pracy serca, zawroty i bóle głowy, obniża nastrój i hamuje tempo dopływu tlenu do mózgu.

Jak dbać o tę roślinę?

To bardzo proste. Lubi ona ciepło, dobrze czuje się w pomieszczeniach, gdzie temperatura nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Może stać zarówno w słońcu n(nie bezpośrednio) jak i w cieniu. To, co najbardziej szkodzi wężownicy to nadmierne podlewanie. Latem wystarczy napoić ją raz w tygodniu, zimą jeszcze rzadziej: 2-3 razy. Świetnie znosi wodę z kranu.

Możemy w pielęgnacji zastosować używki z niewielką ilością azotu, ale tylko latem i w niewielkiej ilości. Rzeczona roślina nie lubi częstego przesadzania i przenoszenia z miejsca na miejsce.

Jak widać, z hodowlą wężownicy poradzi sobie każdy, a zapewni nam ona bardzo dużo korzyści.

Główne zdjęcie: kobieta.onet.pl