Oto 10 niedrogich i przyjaznych dla środowiska metod sprzątania za pomocą cytryny

1. Dezynfekuj powierzchnie robocze

Bezpieczny, nietoksyczny spray dezynfekujący jest łatwym sposobem na utrzymanie domu w czystości i świeżości. Jednak środki czyszczące kupione w sklepie zwykle zawierają chemikalia, które mogą pozostać w pomieszczeniu nawet przez kilka tygodni! Zamiast tego możesz zrobić cytrynowy środek do dezynfekcji na podstawie kilku cytryn i octu.

Oto czego potrzebujesz:

  • Skórka z 3 cytryn
  • Mały szklany słoik z pokrywką
  • Biały ocet
  • Pusta butelka z rozpylaczem
  • 2 gałązki rozmarynu (opcjonalnie)

Obierz cytryny i umieść skórkę w szklanym słoju. Nalej biały ocet do wierzchu słoika, przykryj i odstaw na dwa tygodnie. Wlej ocet cytrynowy do butelki z rozpylaczem i napełnij resztę butelki wodą. W celu dodatkowego oczyszczenia dodaj kilka gałązek rozmarynu. Pomoże to zwiększyć siłę dezynfekującą sprayu i doda kojącego zapachu.

foto: furnishhome.ru

2. Dodaj świeżość do młynka kuchennego na odpady

Zachowaj świeżość młynka kuchennego na odpady, wkładając kilka skórek cytryny do środka i uruchamiając młynek na 15 sekund. Skórka zdezynfekuje wnętrze młynka, a olejki eteryczne dodadzą świeżości.

3. Odśwież mikrofalówkę

Mikrofalówki mogą szybko zmienić się w brudny, nieprzyjemnie pachnący bałagan, jeśli nie zachować porządku. Aby odświeżyć mikrofalówkę i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, napełnij małą miskę, przeznaczoną do wykorzystywania w mikrofalówce, wodą i kilkoma plasterkami cytryny. Włącz mikrofalówkę na pięć minut, a następnie wytrzyj wnętrze wilgotną ściereczką.

foto: furnishhome.ru

4. Walka z kurzem

Wymieszaj 10 kropli olejku eterycznego z cytryny, 3 łyżki soku z cytryny i kilka kropli oliwy z oliwek w butelce z rozpylaczem. Dodaj ½ szklanki wody i dobrze wstrząśnij. Spryskaj zakurzone powierzchnie i przetrzyj miękką bawełnianą ścierką.

5. Pozbądź się tłuszczu

Aby jak najszybciej umyć brudne naczynia, wlej ¼ szklanki soku z cytryny do zlewu pełnego brudnych naczyń i pozostaw na 20 minut. Kiedy nadejdzie czas zmywania, będziesz zaskoczona, jak łatwo zmywa się tłuszcz.

6. Czyścimy deski do krojenia

Jeśli drewniana deska do krojenia ma nieprzyjemny zapach lub plamy, posyp ją 2 łyżkami soli i natrzyj połową cytryny. Spłucz i wytrzyj na sucho.

foto: furnishhome.ru

7. Myjemy garnki i patelnie

Cytryny są doskonałym narzędziem do usuwania zaschłych pozostałości jedzenia z garnków i patelni. Wsyp na patelnię kilka łyżek grubej soli. Następnie weź pół cytryny i wyczyść nią patelnię. Po czyszczeniu spłucz wodą.

8. Pranie białej pościeli

Zachowaj bielszą pościel, dodając do pralki ¼ szklanki świeżego soku z cytryny i 1 ½ szklanki nadtlenku wodoru podczas cyklu namaczania. Kwas cytrynowy pomoże wybielić przebarwienia i rozjaśnić tkankę. Aby zwiększyć skuteczność cytryny, wysusz pościel na słońcu.

foto: furnishhome.ru

9. Usuń plamy po wodzie

Masz dość walki z plamami po wodzie na lustrze i baterii łazienkowej? Spróbuj przetrzeć metalowe powierzchnie sokiem z cytryny, aby natychmiast usunąć plamy po wodzie.

10. Popraw wydajność swojej zmywarki do naczyń

Kwas cytrynowy w soku z cytryny pomaga utrzymać błyszczące talerze i pozbyć się tłuszczu. Dodaj łyżeczkę soku z cytryny do detergentu do zmywarki, aby pomóc zwalczyć tłuszcz podczas cyklu zmywania.

Główne zdjęcie: furnishhome.ru