Kapusta biała, kalafior, brokuły, kalarepa, kapusta pekińska i czerwona, a także inne jej odmiany... Hodowla kapusty dokonuje się za pomocą różnych technik, jednak często owa roślina warzywna jest atakowana przez wielu szkodników.

foto: google

Lecz kapusta u mojej sąsiadki jest bardzo ładna, można ją śmiało nazwać dekoracją ogrodu! Byłam ciekawa, więc zapytałam, jaki jest sekret hodowli kapusty i jaki ma sposób na zwalczanie ślimaków w ogrodzie, którzy wygryzają dziury w kapuście? Sąsiadka chętnie ujawniła mi swój sposób z użyciem zwykłej pasty do zębów!

Jest to skuteczny sposób nie tylko na ślimaków, ale także na zwalczanie innych głównych szkodników kapusty. Chodzi o następujących szkodników:

  • Zielone gąsienice, które mają czarne kropki. Są one o długości 3-4 cm;
  • Kapuściana ćma larwa o zielonym kolorze, którą trudno zauważyć na liściach;
  • Pchły kapusty, mające długość około 2 mm, są brązowe, zielone lub czarne;
  • Błyszczka jarzynówka – owad o szarym, zielonym lub brązowym kolorze, mający ciemne paski. Ma długość do 1 cm.

foto: google

Należy stosować klasyczną pastę do zębów z miętą.

Aby przygotować roztwór, należy w 1 wiaderku wody (około 10 litrów) rozprowadzić około 3-4 łyżki pasty do zębów.

Aby uzyskać maksymalną skuteczność, roztwór należy przykryć pokrywką, a zatem pozostawić w ciepłym miejscu na kilka godzin.

foto: google

Aby opryskiwać roztworem liście kapusty, przyzwyczaiłam się do korzystania z butelki z rozpylaczem. Jednak, jeśli taka się nie znajdzie, możemy użyć zwykłej miotły, zanurzając ją w wiadrze z roztworem.

Najważniejszą rzeczą w przypadku korzystania z roztworu pasty do zębów jest równomierne jego rozprowadzenie. Warto pilnować, aby rozprowadzenie było dokonane na całej powierzchni liścia.

Najlepszy czas na rozprowadzenie roztworu – to wieczór. Chodzi o to, aby palące promienie słońca nie spaliło liście kapusty, bowiem takie oddziaływanie słońca na roślinę może poważnie zaszkodzić plonom. Wtedy zmniejsza się odporność kapusty i zwiększa się jej podatność na choroby owej rośliny warzywnej.

Pasta do zębów doskonale przylega do powierzchni liści kapusty, więc nie ma potrzeby dodawać do roztworu jakieś inne specjalne składniki.

foto: google

Po zebraniu obfitych plonów kapustę wystarczy spłukać obficie bieżącą wodą.

Główne zdjęcie: google.com