Wielu ogrodników, przynajmniej raz w życiu, zetknęło się z faktem, że podczas zbioru ogórków, pojawiają się zakrzywione owoce. A tylko nieliczni wiedzą, że na każdy nierówny, krzywy i „garbaty” ogórek, istnieje prosta odpowiedź.

1. W formie „żarówki”

foto: novate.ru

Jeśli natrafisz na owoce w postaci „żarówki”, oznacza to, że w ziemi brakuje potasu. Aby uniknąć tej sytuacji i zapobiec jej, musisz użyć specjalnego preparatu, a mianowicie siarczanu potasu, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Z reguły, taki nawóz stosuje się u nasady korzeni. Jest jeszcze druga opcja - ekstrakt z popiołu, który jest stosowany na liście.

Ważne! Nie używaj ekstraktu z popiołu jako nawozu na korzenie, może to zaszkodzić korzeniom i całej roślinie.

foto: novate.ru

2. Ogórki w kształcie dzioba

foto: novate.ru

Wielu prawdopodobnie spotkało również owoc, który wyglądał jak „dziób”. Ta „mutacja” wskazuje na brak azotu. Eksperci zalecają stosowanie naparu dziewanny (w stosunku 1:10) jako nawozu. Dobrym sposobem profilaktyki, są także odchody ptaków (w stosunku 1:20). Oprócz tego możesz użyć azotanu lub mocznika, postępując zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Ważne! Nie zapominaj, że wszystkie nawozy mineralne powinny być stosowane tylko w nagłych przypadkach, gdy musisz pilnie skorygować obecną sytuację. Dlatego nie nadużywaj ich.

foto: novate.ru

3. Ogórki w formie hantli

foto: novate.ru

Istnieją również owoce w postaci „hantli”, które wskazują na różnicę temperatur w ciągu dnia i nocy lub podlewanie ich zbyt zimną wodą. Aby skorygować (i nigdy nie powtarzać) obecnej sytuacji, konieczne jest nawadnianie ciepłą wodą, z użyciem roztworu azotowego o niskim stężeniu. Niezbędne jest również zbudowanie specjalnego tymczasowego schronienia przed różnicą temperatur.

foto: novate.ru

4. Skręcone ogórki

foto: novate.ru

Za to zakrzywione, poskręcane owoce wskazują na brak boru. W takim przypadku, odpowiednie są wszelkie nawozy i preparaty zawierające bor, w tym kwas borowy. Z reguły, wszystko to powinno być stosowane jako roztwór dolistny.

foto: novate.ru

Ważne! Warto również pamiętać, że podczas uprawy ogórków główną rolę odgrywa prawidłowe i terminowe podlewanie. Przy suchej i niewystarczająco wilgotnej glebie owoce nie otrzymają niezbędnej ilości użytecznych i odżywczych składników. W związku z tym, ich brak prowadzić może do powyższych konsekwencji.

foto: novate.ru

Główne zdjęcie: novate.ru