Bardzo często wyrzucamy skorupki po jajkach, nawet nie wiedząc, że mogą one być bardzo przydatne w naszym życiu codziennym. Przyjrzyjmy się niektórym niezwykłym sposobom korzystania ze skorupek, które moja rodzina i ja z powodzeniem stosujemy od wielu lat.

Sposób na szkodniki kwiatów

Na początek skorupki po jajkach należy umyć z resztek białka i wysuszyć w ciepłym miejscu. Przechowywać je należy w pudełku lub koszu. Następnie musimy zmiażdżyć skorupki (mikserem, maszynka do mięsa, wałkiem do ciasta) i posypać ziemię wokół roślin otrzymanym proszkiem. Na wierzchu posypujemy jeszcze jedną warstwę ziemi. Twoje ulubione kwiaty będą bezpieczne, a pasożyty do niego się nie zbliżą. Zwłaszcza turkucie nie lubi takiej uczty.

To samo można zrobić z roślinami doniczkowymi w domu. Proszek ze skorupek jest również bogatym nawozem do gleby, ze względu na wapń i inne minerały, które zawiera.

Detergent

Rozdrobnione skorupy doskonale nadają się do mycia naczyń. Wystarczy wymieszać proszek ze skorupek ze zwykłym detergentem. Ta metoda pozwoli Ci umyć nawet najbardziej zabrudzone garnki i patelnie.

Aby umyć butelki, czajnik lub termos, musisz rozbić skorupkę i umieścić ją w samym pojemniku. Możesz dodać mydło lub żel do mycia naczyń. Następnie dobrze wstrząśnij butelką lub wyczyść szczotką. Pozbywam się w ten sposób nalotu i nieprzyjemnego kamienia.

foto: vilkin.pro

Podczas mycia naczyń można w ogóle nie używać żeli i różnych detergentów. Mycie naczyń będzie więc bardziej naturalne i w żaden sposób nie zaszkodzi naszemu ciału.

Środek do prania i wybielania

Mało kto wie, że skorupki po jajkach mogą wybielić jasną tkaninę. Aby to zrobić, należy je zmiażdżyć na proszek, umieścić w małym woreczku (ścierce) i włożyć do pralki podczas prania. Prać należy w zwykłym trybie, używając swojego ulubionego proszku lub żelu. Po zastosowaniu tej metody tkanina (odzież lub pościel) stanie się zauważalnie jaśniejsza.

Sposób na zgagę

Moja babcia używa skorupek po jajkach, aby pozbyć się zgagi i uczucia ciężkości na żołądku. Po prostu miesza 2-3 łyżeczki proszku w szklance mleka i wypija tę mieszaninę. Sama tego nie próbowałam, ale babcia mówi, że zgaga i uczucie ciężkości na żołądku mija bardzo szybko.

foto: vilkin.pro

To są wszystkie moje sposoby używania skorupek po jajkach. Sama się decyduj czy należy z nich korzystać. Czasami oczywiście nie ma potrzeby marnować czasu na mycie i miażdżenie skorupek, ale te metody są tego warte. Okazuje się, że są bardziej naturalne i tanie. To, co uważamy za odpady, czasami może bardzo nam pomóc.

Główne zdjęcie: vilkin.pro