Każdego roku walczymy z mszycami stosując tylko i wyłącznie środki ekologiczne. Albowiem w przypadku owoców jagodowych nie warto stosować substancje chemiczne. Zresztą jagody pojawiły się już na wiciokrzewie. Dlatego zachęcamy stosować tylko naturalne metody zwalczania szkodników roślin.

Najlepszym środkiem na zwalczanie mszyc na dowolnych roślinach to stosowanie naparu z bylicy piołunu. Jest to znane gorzkie ziele, nazywane panieńskim. Ma bardzo intensywny zapach, który nie zawsze wydaje się być przyjemny. Wyróżnia się niezwykłym kolorem, więc dla ogrodników rzeczą prostą będzie znaleźć takie ziele. Nawiasem mówiąc, bylica piołunu rośnie głównie wzdłuż bocznych dróg wiejskich.

foto: google

Tak więc zbieramy bylicę piołunu (obecnie jest to ziele delikatne, czyli jego liście nie są szorstkie), umieszczamy ziele w wiadrze, a zatem zalewamy wrzącą wodą. Następnie przykrywamy szczelnie pokrywą i odstawiamy do ciemnego miejsca, aby przebiegł proces fermentacji. Najlepiej będzie wtedy, gdy umieścimy ten pojemnik w szklarni.

foto: google

Bylica piołunu powinna być poddana procesowi fermentacji przez 3-4 dni. Następnie napar należy przefiltrować, a zatem dodać do niego naturalny kawałek mydła. Mydło pozwala naparowi długo pozostawać na liści. Natomiast szkodliwym owadom, chociażby mrówkom będzie trudno tam się dostać.

foto: google

Napar jest już gotowy. Pozostaje tylko opryskiwać naparem wszystkie krzewy jagodowe używając opryskiwacza z niewielkimi rozmiarami. Warto zabrać o to, by opryskiwacz miał objętość od 2 do 3 litrów, ponieważ należy opryskać jedynie dolną stronę liści, czyli tam, gdzie przeważnie znajdują się mszyce.

foto: google

Mamy już prawie gotowy napar z bylicy piołunu. Jutro warto spryskać porzeczki i wiciokrzew. 

Główne zdjęcie: google.com