Zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie pozwala rozwiązać różne problemy: zniszczyć szkodniki, aktywować wzrost wielu roślin. Ważne jest prawidłowe stosowanie proszku, aby zachował on swoje korzystne właściwości. Możesz zastosować specjalne przepisy, aby rozwiązać konkretny problem lub przygotować uniwersalne środki, które pomogą oczyścić cały obszar, a także pozytywnie wpłyną na różne rośliny.

Zalecenia dotyczące korzystania z sody oczyszczonej w ogrodzie

Roztwór sody można stosować w celu wyeliminowania oznak i przyczyn chorób różnych roślin, a także w celu poprawy ich wzrostu, zwiększenia plonów:

Zniszczenie mączniaka prawdziwego. Jest to choroba grzybicza, która dotyka większość roślin – na zielonych częściach pojawia się szaro-biała powłoka. Stopniowo rośliny umierają, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania lecznicze. Osobiście używam roztworu mydła (20 g detergentu, 5 l wody, 2 łyżki wody). Stosuje się go przed rozpoczęciem etapu kwitnienia - 1 raz w tygodniu przez 1 miesiąc. Alternatywnie: 1 litr wody, 1 szklanka płynu do naczyń, 1 łyżka soda i tyle samo oleju roślinnego. Tę ilość środka należy podzielić na 2 traktowania, należy zachować co najmniej 7-dniową przerwę między zabiegami.

Zniszczenie chwastów. Przygotuj roztwór: 1 litr wody, 4 łyżki soda. Służy do obróbki płyt chodnikowych tam, gdzie w szczelinach rosną chwasty. Schemat użycia: 2 razy z przerwą co najmniej 30 dni.

Aktywacja procesu wzrostu róży: siarczan magnezu (1 łyżeczka), soda (1 łyżeczka), amoniak (0,5 łyżeczki) – składniki dodaje się do wody, którą opryskuje się rośliny.

Zapobieganie pojawianiu się gąsienic na kapuście. Konieczne jest zmieszanie proszku sody i mąki w stosunku 1: 1. Mieszankę rozrzuca się na powierzchni liści kapusty i na ziemi wokół roślin. Aby zwiększyć przyczepność, leczenie odbywa się po podlaniu.

Ochrona przed zarazą ziemniaczaną i poprawa smaku pomidorów. Konieczne jest użycie roztworu wodnego na podstawie sody w stężeniu 3,5%. Kiedy rośliny dopiero zaczynają się rozwijać, używają mocniejszego środka – w stężeniu 5%.

Zniszczenie mszyc. Biorąc pod uwagę, że na kilka tygodni przed zbiorem nie zaleca się stosowania chemikaliów, a szkodniki te są trudne do usunięcia, zaleca się stosowanie skutecznych środków ludowych. Wśród nich jest roztwór sody. Przygotowuje się go za pomocą 30 g proszku i 1 l wody.

Regulacja pH gleby. Rośliny uprawne lepiej rosną na neutralnej lub lekko kwaśnej glebie, dlatego po przekopaniu działki gleba jest traktowana za pomocą roztworu: 10 l wody, 1 g wodorowęglanu sodu. Następnie pozostaje tylko wyrównać ziemię.

Po pracy w ogrodzie mycie rąk może być trudne. Jeśli dodasz wodorowęglan sodu (niewielką ilość) do piany mydlanej, otrzymasz substancję ścierną, która szybko oczyści skórę.

Główne zdjęcie: google.com