Szwedka Shona Campbell ma trójkę dzieci. Któregoś dnia, gdy odbierała z przedszkola swojego syna, zauważyła mocno niemiłą sytuację, sprawiające, iż literalnie zagotowała się w niej krew.

Podirytowana kobieta opowiedziała o zajściu na Facebooku, apelując do wszystkich. „Wiadomość kieruję ku matce, która odbierała ze żłobka dziecko wtedy co ja: Pewnie myślałaś, iż nie słyszę tego co mówisz, lecz mój słuch jest świetny. Gdy Twoje dziecko śmiało się z dziewczęcych skarpetek mojego synka, ty nie powiedziałaś mu, że tak się nie robi, lecz zrobiłaś dokładnie to samo. To, jak zachowało się twoje dziecko jeszcze rozumiem, ale twoje zachowanie? Straciłam wiarę w ludzi.”

„Mój syn ma tylko 3 latka i kocha serduszka, róż oraz bawienie się lalkami. Jednakże nade wszystko uwielbia on niezależność i samodzielne dokonywanie wyborów. Sam wybrał sobie te skarpetki gdy robiliśmy zakupy i zdecydował się ubrać je tego dnia. Nikt nie mówił, iż dzieci musza wiedzieć, że niektóre ciuchy są dla chłopców, natomiast inne dla dziewczynek. Jeśliby mój syn zechciał założyć sukienkę, założy sukienkę!”

„Natomiast jeśliby wpadł na pomysł noszenia puszystych kapeluszy, nie będę mu tego zabraniała! Jeśli kocha skarpetki z serduszkami, chodzi w skarpetkach z serduszkami! Jest uczony, ażeby nigdy nie bał się być tym, kim zechce być, nie patrząc na opinie innych osób.”

„Wiek młodzieńczy to najlepszy czas, by uczyć nasze dzieci dokonywania indywidualnych wyborów, aby wiedziały, kim rzeczywiście są i nie robiły czegoś, czego wymagają od nich inni. Kocham mojego syna takim jaki jest. Nie ważne czy założy skarpetki w serduszka, czy coś innego. Chcę, by ludzie przestali definiować płeć przez zabawki lub ubrania. I mam nadzieję, iż zmienisz swoje ograniczone widzenie na tolerancyjne myślenie.”

Jej przekaz spotkał się z różnymi komentarzami zamiłowania w internecie. Mama chłopczyka ma nadzieję, iż pomogła tym przerobić zdanie ludzi, natomiast dzieciom dopuści nieskrępowany i samodzielny rozwój, bez kazań dorosłych.