Porzeczka, bez względu na rodzaj: czerwona lub czarna, jest raczej kapryśną rośliną. Aby uzyskać plon wysokiej jakości, należy ją uprawiać prawie przez cały rok. Prace rozpoczynają się w marcu, a kończą aż w grudniu. W czerwcu porzeczka rośnie aktywnie, więc teraz warto zwrócić uwagę na jej nawożenie.

Nawożenie

Jeżeli nie miałeś czasu na zrobienie nawozów azotowych do tego momentu należy to uczynić natychmiast. Umieść łyżeczkę mocznika pod każdym krzakiem. Jeżeli wcześniej nawoziłeś już swoje rośliny to możesz to pominąć.

Porzeczki bardzo lubią korę ogrodniczą. W zastępstwie kory możemy użyć czegokolwiek, co się szybko rozkłada.

W czerwcu owoce porzeczki zaczynają stopniowo zmieniać kolor i dobrze byłoby je karmić, aby nie straciły smaku. Odmierzyć pipetą 1,5 g siarczanu miedzi, 2 g kwasu borowego, 6 g siarczanu manganu, 2,5 g siarczanu cynku i 2,5 g kwasu amonowo-molibdenowego. Należy rozpuścić te składniki w wodzie (10 l) i dobrze zwilżyć widoczne części roślin.

Pielęgnacja gleby i nawadnianie

W czerwcu powinieneś spulchnięć glebę co najmniej cztery razy i wypielić grządki sześć razy. Konieczne jest podlewanie roślin pięć razy w miesiącu (wiadro na każdy krzak). Przypilnuj, żeby woda trafiła wyłącznie pod korzeń. Następnie ostrożnie wzrusz glebę nie dotykając korzeni.

Walka ze szkodnikami i chorobami

W czerwcu uważnie monitoruj porzeczki. Kiedy pojawią się oznaki choroby, użyj środków grzybobójczych. Jeżeli zauważyłeś szkodniki, skorzystaj ze środków owadobójczych i roztoczobójczych.

W zaawansowanym stanie choroby porzeczki (pędów i liści) mączniakiem prawdziwym, można je leczyć plynem Bordeaux (1%). Powinna to być ostatnia aplikacja przed zbiorami.

Podpieranie krzaków

Co raz więcej owoców pojawia się na krzakach, co oznacza że ​​nadszedł czas, aby je podeprzeć. Muszą one wytrzymać do czasu zbiorów. Zainstaluj specjalne podpory pierścieniowe.

Główne zdjęcie: interfax.by