Sezon ogrodowy jest otwarty, sadzonki już podnoszą się w szklarniach, a ogrodnicy studiują mnóstwo literatury na temat pomnożenia swoich zbiorów. Nie zawsze są wymagane skomplikowane schematy i drogie środki. Na przykład w przypadku słodkiej papryki można samodzielnie przygotować dwa bardzo skuteczne i proste nawozy, które oprócz zwiększenia plonów również chronią roślinę przed chorobami.

Roztwór mleka z jodem

Do tego nawozu będziesz potrzebował:

  • 10 litrów wody;

  • 500 ml mleka;

  • 10 kropli jodu.

Wymieszaj wszystkie składniki, wlej mieszaninę do opryskiwacza. W tym nie ma małych frakcji, więc możesz nie filtrować mieszaniny. Spryskaj paprykę wczesnym rankiem lub wieczorem przy bezwietrznej pogodzie. Upewnij się, żeby co najmniej 3-4 godziny po tym nie padało.

Nawóz z kredą

Aby uzyskać dobre i zdrowe zbiory, użyj odchodów z kurczaka jako nawozu do pieprzu. Ta materia organiczna jest uważana za bardzo agresywną dla roślin i wiele ogrodników jej unika. Na próżno! To narzędzie robi z pieprzem prawdziwe cuda, parokrotnie zwiększając plony.

Więc będziesz potrzebować:

  • granulowany miot z kurczaka;

  • woda;

  • 1 szklanka startej kredy.

Wlać granulowany miot do wody w stosunku 1:10 i pozostawić na około 12 godzin. Możesz użyć świeżego lub suszonego miotu, umieszczając ich do fermentacji przez 7-14 dni w plastikowym pojemniku. Mieszaj to od czasu do czasu. Następnie dodaj 1 litr tego nawozu i szklankę startej kredy na 10 litrów wody i wymieszaj.

Ta kombinacja sprzyja wzrostowi pieprzu poprzez ostrożne odtlenianie gleby. Wlej nawóz pod korzeń każdego krzewu (około 1 litra na roślinę). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, powtórz ten proces przez 7 do 10 dni. Zobaczysz, że pieprz da ci niesamowite zbiory!

Oprócz żywienia te metody chronią rośliny przed atakami szkodników. Nie musisz się martwić o gąsienice, pasożytach gryzących korzenie, nawet ślimaki będą trzymać się daleko od twoich krzaków.

Główne zdjęcie: syl.ru