Każdy rolnik może spotkać się z taką uciążliwością, jak pojawienie się szkodników na grządkach - niestety żaden z nas nie jest przed tym zabezpieczony. Osobiście w moim ogrodzie najbardziej atrakcyjnym warzywem jest kapusta, którą z roku na rok próbuje pożreć szkodnik. I tutaj mówię o konkretnym szkodniku, a mianowicie pchle krzyżowej, której dość trudno jest się pozbyć.

Jak określić obecność pcheł krzyżowych na kapuście

To proste - wystarczy spojrzeć na główki kapusty - jeśli na liściach są małe dziury, ale nie ma srebrzystych śladów charakterystycznych dla ślimaków, to jest to pchła. Ponadto w tym przypadku małe owady, podobne do nieszkodliwych muszek, będą krążyć wokół grządek.

Czym jest niebezpieczna pchła krzyżowa

foto: google.com

Główny problem polega na tym, że pchły żyją w całych gromadach, więc szybko niszczą plony, odżywiając się liśćmi i sokiem roślinnym. W ten sposób uszkodzony liść kapusty nie może już normalnie rosnąć i absorbować energii słonecznej, co może prowadzić do wyschnięcia całej główki kapusty.

Jak zwalczać szkodników

W tej sprawie pomogą nam całkowicie naturalne komponenty, które w żaden sposób nie zaszkodzą roślinom.

Musztarda w proszku

Tak, pchły nie lubią ostrego, co oznacza, że ​​szybko opuszczą grządkę potraktowaną musztardą. Aby przygotować roztwór, należy zmieszać 100 gramów proszku z 10 litrami ciepłej wody, a następnie pozwolić nastać się 24 godziny. Opryskiwanie należy przeprowadzać wieczorem, aż do całkowitego zniknięcia pcheł.

Ostra mielona papryka

Zasada używania papryki będzie taka sama jak w przypadku musztardy, ale stężenie roztworu będzie inne - tutaj należy wymieszać 2 łyżki ostrej papryki z 10 litrami wody. W żadnym wypadku nie zwiększaj stężenia roztworu, w przeciwnym razie poparzysz liście kapusty!

Główne zdjęcie: google.com