Fytoftoroza – jedna z najczęstszych chorób rodziny psiankowatych. Wywoływana przez grzyby, które najczęściej atakują pomidory i ziemniaki. Aby nie stracić dużą część swoich zbiorów, ogrodnicy wymyślają różne rzeczy: dokarmiają rośliny, podlewają nawozem glebę (stosując także związki chemiczne), ściśle dostosowują się do praktyk rolniczych, a także opryskują rośliny mlekiem i jodem. Jednak czasami grzyby wciąż nie przestają atakować rośliny w naszym ogrodzie.

Nie tak dawno temu natknąłem się na nietypową, ale jednocześnie ciekawą metodę na zwalczanie fytoftorozy na działce. Nawiasem mówiąc, eksperymenty mające na celu udowodnienie skuteczności tej metody przeprowadzono zarówno w Europie, jak i w Izraelu oraz w USA. I początkowo metoda została opatentowana przez amerykańskich naukowców, a następnie opanowana przez innych wybitnych agronomów.

Aby skutecznie prowadzić zwalczanie fytoftorozy w ogrodzie, zalecane jest stosowanie... oleju z ryb. Zgodnie z wynikami eksperymentu dzięki niemu skuteczność ochrony roślin przed chorobami grzybowymi może sięgać od 68% do 99%. Skuteczność tej metody zależy od koncentracji oleju rybnego i jego, powiedzmy, pochodzenia. Najbardziej skuteczny jest olej z wątroby dorsza z 2% koncentracją.

Jak stosować ten produkt? Przede wszystkim zaleca się stosowanie go w celu profilaktyki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby grzybowej roślin. Roztwór oleju z ryb jest stosowany w procesie obróbki nasion, a także w przypadku dokarmiana korzeniowego. Co więcej, następnego dnia po stosowaniu rośliny są nadal wrażliwe na chorobę grzybową, a już dwa dni później roztwór zaczyna działać idealnie: u podatnych na infekcję grzybową roślin ogólnie poprawia się zdrowie. Skuteczność działania roztworu oleju z ryb była także potwierdzona również w leczeniu fytoftorozy, nie tylko w jej profilaktyce. Gdy tylko zauważymy ogniska infekcji należy od razu zacząć stosować olej z ryb.

Teraz najważniejsze: jak przygotować roztwór i jak z niego korzystać? Chodzi o produkt, którego stężenie procentowe wynosi 2%. Olej rybny z wątroby dorsza można kupić w każdej aptece. Następnie 2% roztwór trzeba przygotować samemu: do 2 ml oleju dodać 100 ml wody. W tym roztworze należy namoczyć nasiona pomidorów, bulwy ziemniaka przed sadzeniem, a także opryskiwać nadziemne części rośliny, aby głównie zapobiec wystąpieniu fytoftorozy. Według amerykańskich agronomów, możemy być na 99% pewni, że fytoftoroza wcale nie pojawi się w naszym ogrodzie.

Więc zaprezentowaliśmy tutaj metodę na tę groźna chorobą grzybową, która jest popularna za granicą. Zresztą, u nas też. Czy kiedykolwiek słyszałeś o niej? Czy próbowałeś ją stosować? Szczerze mówiąc, ja również jeszcze nie próbowałam. Ale myślę, że w tym roku zacznę eksperymentować używając tej metody. Spróbuję zrobić to na niewielkim obszarze, gdzie u mnie rosną ziemniaki. Chociaż mam nadzieję, że nie będę musiała walczyć z fytoftorozą w tym roku, że infekcyjna choroba wywoływana przez grzybów nie dotknie moich roślin!

Główne zdjęcie: google.com