W niektórych przypadkach, szczególnie na obszarach podmiejskich możemy zauważyć duże kolonie mrówek, które wyrządzają szkodę roślinom. Aby raz na dobrze pozbyć się tych owadów, eksperci sugerują zastosowanie prostego, a jednocześnie skutecznego sposobu na pozbycie się mrówek.

Skuteczny sposób na zwalczanie szkodników

Najpierw musimy znaleźć gniazdo mrówek. W większości przypadków wygląda ono jak zwykły kopiec ziemi. W jego środku znajduje się małe zagłębienie – wejście dla mrówek.

Przed rozpoczęciem procedury musisz najpierw uchronić się przed ukąszeniami mrówek. Dlatego należy ubrać się w odzież, która zapewnia całkowitą szczelność, a także zaopatrzyć się w rękawiczki.

Za pomocą łopaty należy rozkopać mrowisko i znaleźć w nim macicę, bez której owady nie mają szansy na rozmnażanie się. Najczęściej macica znajduje się blisko powierzchni ziemi. Macicę można rozpoznać po kilku charakterystycznych cechach: dużym zaokrąglonym brzuchu. Ma ona długość 3-4 mm oraz małe skrzydełka na plecach. Macica ma ciemniejszy kolor niż pozostałe mrówki.

foto: google

Po zniszczeniu macicy przechodzimy do etapu pozbycia się wszystkich innych szkodników. Więc przygotowujemy wiadro z wodą, a następnie doprowadzamy do wrzenia. Wrzątkiem zalewamy wszystkie miejsca, w których gromadzą się owady. Jeśli jest ich zbyt dużo i nie mamy szansy zniszczyć je za jednym razem, trzeba tę procedurę powtórzyć kilka razy.

Gorąca woda nie wyrządzi glebie szkodę. A niektórzy ogrodnicy zalecają stosowanie nie tylko zwykłego wrzątku, ale także silnego roztworu nadmanganianu potasu. Otóż ten proszek należy wsypać do wrzącej wody.

Ponadto kolonię owadów można wypełnić wrzącym nasyconym roztworem chlorku sodu. O ile szkodniki nie tolerują charakterystycznego zapachu pomidorów, możesz drobno posiekać wierzchołki pomidorów, wsypać do wiadra wypełnionego wodą, zatem przygotować napar, gotując wodę z wierzchołkami przez kilka minut. Gorący napar należy obficie wlewać w siedliska mrówek.

foto: google

Aby po pewnym czasie mrówki znowu nie wrócili do poprzedniego miejsca zamieszkania, glebę należy starannie przekopać i, jeśli to możliwe, warstwę ziemi przykryć przesianym drzewnym popiołem.

Wskazane jest,a by przystępować do wykonywania owej procedury wieczorem. Trzeba się doczekać, aż wszystkie mrówki wrócą do domu po zachodzie słońca.

Główne zdjęcie: google.com