Uprawa pięknej i dużej papryki wcale nie jest łatwa. Nie można się obejść bez dobrego pomocnika w postaci żboża. Otóż, każdego sezonu proso stanowi klucz do obfitych zbiorów tego kapitalnego źródła witamin związków mineralnych.

Wielu z czytelników mogą być zaskoczeni. Jak to proste zboże może spowodować urodzaj warzyw? Ale, jak się okazuje, jest to prawda! Dziś opowiem o kilku małych sztuczkach, które były wielokrotnie sprawdzili się w praktyce.

Walka z mrówkami

W pobliżu rosnącej u mnie na działce papryki zawsze były duże skupiska mrówek. Nawet najbardziej popularne wśród rolników metody nie pomogły się ich pozbyć. Ale proso jest ratunkiem, ponieważ świetnie radzi sobie z tego rodzaju owadami.

Wystarczy posypać prosem gleby blisko rosnącej papryki, a mrówki bardzo szybko znikną z ogrodu. To zborze odstrasza bardziej skutecznie niż wszelkiego rodzaju substancje chemiczne.

Dokarmianie, które jest skuteczne

Proso ma dobry wpływ na strukturę gleby. Dzięki niemu możesz znacznie poprawić żyzność oraz strukturę gleby. Ale najczęściej proso jest traktowane przez ogrodników jako nawożenie do papryki. To ziarno zawiera cały kompleks użytecznych mikroelementów, które są związkami niezbędnymi do upraw roślin warzywnych.

Od razu chcę powiedzieć, że suszone proso nie stosujemy jako nawóz użyźniający glebę. Ziarenka prosa muszą być najpierw namoczone w wodzie.

Przygotowane opakowanie prosa namaczam w 5 litrach wody. Następnie odstawiam na całą dobę, a potem podlewam papryki przy korzeniach. Jeśli działka jest duża, napar może być zmieszany ze zwykłą wodą w równych proporcjach.

Natomiast wymoczone w wodzie proso wsypuje przy korzeniach papryki. Następnie zaczynam lekko spulchniać glebę w ogrodzie. Ta procedura musi być przeprowadzana bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić zdrowych korzeni rośliny.

Jakiego rezultatu możemy się spodziewać?

Od kilku lat stosuję ten naturalny nawóz na bazie prosa. I mogę śmiało powiedzieć, że to naprawdę działa! Oto pozytywne zmiany, które zauważyłam:

  • papryka zaczyna kwitnąć jeszcze przed terminem
  • owoce okazują się być dużych rozmiarów i mają piękny wygląd
  • coroczne zbiory są kilkakrotnie wyższe niż zwykle
  • papryka ma bardziej nasycony smak
  • zwiększa się naturalne odporność sadzonek (stają się bardziej odporne na różne choroby)
  • gleba, na których rośnie papryka nie jest atakowana przez mrówki
  • odpowiedznio zebrane owoce papryki na długo zachowują swoje właściwości odżywcze i walory smakowe

Jak zauważyliśmy, taki prosty sposób w dokarmianiu papryki ma bardzo dużo zalet. Jeśli jeszcze go nie próbowałeś, to zdecydowanie warto zdecydować się na to, aby samemu przekonać się w skuteczności owej metody.

Główne zdjęcie: google.com