Aby rośliny cieszyły nas bujnym kwitnieniem, musimy je dokarmiać w odpowiednim czasie i we właściwy sposób. Działkowicze mówią, że rośliny trzeba nawozić znacznie częściej, niż nam się zwykle wydaje. Obszar ich żywienia na kwietniku jest bardzo ograniczony – nie obejdziemy się bez nawożenia.

Popiół drzewny

foto: diz-cafe.com

Wielu nie docenia popiołu z powodu trudności w jego zbieraniu, a na próżno – zawiera on wiele substancji przydatnych dla rośliny. Cynk, siarka, potas, fosfor, żelazo – wszystko to jest w jego składzie. Aby dokarmić kwiaty, wystarczy zmieszać popiół z glebą podczas ich przesadzania. Pomoże to wzbogacić ziemię w przydatne substancje odżywcze i zdezynfekować ją. Nawet jeśli system korzeniowy podczas przesadzania zostanie uszkodzony, na pewno nie zacznie gnić w glebie z popiołem. Możemy również zrobić płynny nawóz z popiołu drzewnego – dajemy jedną łyżkę popiołu na jeden litr wody. Nawozić takim roztworem można dolistnie lub pod korzeń. Jednak nie należy przesadzać – od nadmiaru takiego nawożenia kwiaty wyschną. Jeśli twoja roślina uwielbia glebę z niskim pH, nie dodawaj zbyt dużo popiołu podczas sadzenia, ponieważ zwiększa on pH gleby.

Woda amoniakalna

foto: diz-cafe.com

Roztwór amoniaku jest bardzo przydatnym nawozem dla kwiatów. Rośliny wieloletnie otrzymujące ten nawóz będą lepiej przygotowywane na sezon zimowy. Aby przygotować taki nawóz, wystarczy wymieszać 2 łyżki wody amoniakalnej w 1 litrze gorącej wody. Zaleca się dokarmiać kwiaty takim nawozem wczesną wiosną – w tym okresie rośliny najbardziej cierpią na brak azotu. Jeśli zauważymy co najmniej jedną z oznak niedoboru azotu w trakcie sezonu (osłabienie krzewienia, zaprzestanie pączkowania, utrata koloru liści, pomarańczowe i czerwone kropki na nich), natychmiast musimy dokarmić roślinę roztworem wody amoniakalnej.

Drożdże piekarskie

Z drożdży piekarskich można przygotować bardzo przydatny nawóz zarówno do roślin doniczkowych, jak i kwiatów w ogrodzie. Doskonale stymuluje on rozwój całej rośliny i jej systemu korzeniowego, czyni ją silniejszą i trwalszą. Ponadto metoda ta jest bardzo skuteczna w przypadku sadzonek. Przepis na ten nawóz jest bardzo prosty – rozcieńczyć 1 łyżkę drożdży i 45 g cukru w ​​wiadrze ciepłej wody, pozostawić roztwór do ostygnięcia i zaparzenia na kilka godzin. Doświadczeni ogrodnicy dodają też chmiel do tego nawozu, co przyspiesza proces fermentacji i zwiększa ilość azotu w nawozie. Przed użyciem lepiej nieco rozcieńczyć roztwór, ponieważ jest to koncentrat, który może spalić korzenie roślinom.

Główne zdjęcie: diz-cafe.com