Często gospodynie mają do czynienia z sytuacją, w której trzeba wyrzucić produkty, których okres przydatności do spożycia jeszcze nie minął i wydaje się, że nadal można byłoby z nich korzystać przez długi czas. Jednak pojawiająca się na nich pleśń zmusza do pozbycia się produktów z wyprzedzeniem.

Chodzi przede wszystkim o produkty gęstej koncentracji w puszkach: pasta pomidorowa, sosy, pasztety, dżem, warzywa i owoce w puszkach. Oznacza produkty, w które trzeba zanurzyć łyżkę lub inne narzędzie, aby je wyodrębnić.

Po otwarciu hermetycznego opakowania (puszki) do wnętrza wnika otaczające powietrze, w którym koniecznie znajdują się zarodniki pleśni. Ponadto, ze względu na fakt, że łyżka zanurzona w produkcie nie zawsze może być czysta, do produktu wprowadzane są obce mikroorganizmy, które przyczynią się do zepsucia (zakwaszenia) produktu. W ten sposób na przechowywane w lodówce ( i nie tylko) produkty mają negatywny wpływ dwa czynniki: mikroorganizmy wniesione za pomocą brudnego narzędzia i zarodniki pleśni, które trafiły do słoika z otaczającego powietrza.

Aby uniknąć lub opóźnić psucie się produktów, należy przestrzegać pewnych środków ostrożności: Należy upewnić się, że narzędzia, których używamy do produktów z puszek, są czyste. Możesz na przykład sparzyć łyżkę wrzącą wodą z czajnika lub nawet po prostu umyć przegotowaną wodą przed zanurzeniem do słoika. W przypadku pleśni — istnieje również sposób przeciwdziałania jej rozwojowi. Konieczne jest, po każdym otwarciu i zamknięciu słoika, umieszczenie go na półce lodówki z pokrywką w dół. To może wydawać się dziwną opcją dla pozycji puszek, ale to naprawdę przyczynia się do długotrwałego przechowywania żywności. W tej pozycji puszki, zarodniki pleśni uwięzione na powierzchni produktu zostaną pozbawione dostępu do powietrza, co zapobiegnie lub znacznie spowolni rozwój pleśni. Ci, którzy używają tej metody przez długi czas, potwierdzają jej skuteczność.

Stare pokrywy blaszane nie nadają się do tego sposobu przechowywania, ze względu na fakt, że sama pokrywa jest zdeformowana podczas otwierania oraz konstrukcyjnie nie nadaje się do tego. Dlatego takie słoiki powinny być zamknięte kapronowymi pokrywkami. Najlepsze dla tej metody przechowywania są odpowiednie słoiki z przykręcanymi pokrywkami.

Naukowcy mikolodzy twierdzą, że produkty dotknięte pleśnią w żadnym wypadku nie powinny być spożywane. Wyjątkiem mogą być tylko sery z pleśnią. Pleśń uwalnia toksyny do produktu, więc nawet usuwając samą pleśń łyżką lub odcinając ją nożem, nie można pozbyć się negatywnych skutków stosowania takiego produktu.

Główne zdjęcie: google.com