Po dniu pełnym wrażeń tak wspaniale jest wrócić do domu, przebrać się w piżamę frotte i chodzić boso po wspaniałym, miękkim dywanie, który leży w salonie. A ktoś lubi nawet z poleżeć i poprzewracać się na nim jak dziecko, bawić się z kotem lub po prostu pomarzyć z zamkniętymi oczami.

foto takprosto.cc

Środek do mycia dywanów

Od razu udzielimy kilka wskazówek, na które zdecydowanie powinnaś zwrócić uwagę. Ważne jest pamiętać, że większość dywanów nie radzi sobie dobrze z wodą, więc czyszczenie powinno być w głównej mierze suche. Jeśli zdecydujesz się użyć szczotki, wówczas szczotkuj plamę w kierunku jej środka, aby zanieczyszczenie nie rozprzestrzeniło się na jeszcze większy obszar. Szczotkować należy tylko w kierunku włosa, aby nie zniszczyć jego struktury.

Przebieg działań

1. Sól i soda

Tak więc wciąż kusi cię, aby natychmiast rozpocząć sprzątanie, ale boisz się wszystko zepsuć. Oto kilka sposobów, które mogą ci pomóc – dywan stanie się czystszy i zepsuć go będzie trudniej. Na początek przejdź się po dywanie odkurzaczem, aby usunąć nadmiar kurzu i małe zanieczyszczenia. Możesz rozpocząć.

foto takprosto.cc

Sól i soda to twoi pierwsi pomocnicy, którzy z radością odmłodzą twój ulubiony dywan. Wymieszaj je w stosunku 1: 1 i odważnie posyp mieszanką włos dywany. Dla większej skuteczności możesz nawet nieco pocierać mieszankę w zabrudzonym miejscu, po 20 minutach usuń wszystko za pomocą odkurzacza. Ogólnie rzecz biorąc, mieszanka soli i sody jest dość uniwersalnym środkiem – można go używać do czyszczenia srebra, a nawet do płukania gardła. Gospodynie domowe używają go od wielu lat, ponieważ jest wydajny i nieszkodliwy.

foto takprosto.cc

2. Roztwór octu

Jeśli kichasz od soli, a soda nie pasuje ci zasadniczo, jako element układu okresowego pierwiastków (hej, to jest sód!), możesz spróbować octu. Zwykłego białego octu, który od dawna nudzi się w Twojej szafce kuchennej. Nie uwierzysz, ale jego słaby roztwór może znacznie odświeżyć puszysty dywan.

Przed czyszczeniem za pomocą octu należy odkurzyć dywan, a następnie przejść się po nim miękką szczotką lub gąbką zamoczoną w occie. Proporcje są następujące: weź 15-20 ml białego octu na litr wody. Plamy możesz próbować nieco bardziej zwilżyć roztworem. Odczekaj na balkonie z filiżanką kawy przez jakieś dwadzieścia minut, a następnie wytrzyj dywan suchą ścierką w kierunku włosa. Upewnij się, że dywan jest całkowicie suchy i pamiętaj, aby przewietrzyć pomieszczenie. W końcu to jest ocet.

foto takprosto.cc

3. Liście herbaty

Kolejna metoda – o ile wolisz herbatę bardziej niż filiżankę kawy, a wnętrze twojego mieszkania jest wykonane w ciemnych kolorach. Oznacza to, że ta metoda nie jest odpowiednia do jasnych dywanów, więc włącz światło w pokoju i upewnij się, że dywan jest naprawdę ciemny. Jeśli nie pojawiły się przeciwwskazań, kontynuuj czyszczenie zgodnie z poniższym zaleceniem.

Aby to zrobić, musisz wcześniej ugotować liście herbaty, nie powinny one być bardzo mokre, więc ściśnij je dokładnie przed wysypaniem na dywan. Nie musisz rozsypywać licie na całym dywanie, lecz tylko na obszarach, które wydają ci się brudne. Pozostaw liście herbaty do wyschnięcia i usuń je za pomocą miotły lub odkurzacza. Ciekawa obserwacja: liście herbaty mogą usuwać nie tylko plamy, ale także nieprzyjemny zapach.

foto takprosto.cc

Główne zdjęcie: takprosto.cc