Powiem ci, jak przyspieszyć wzrost cebuli i czosnku od końca czerwca i do początku lipca. Po takiej procedurze wzrost głów czosnku i cebuli będzie widoczny na własne oczy każdego dnia. I nawet będziesz się zastanawiać, jak one rosną tak szybko.

Powiem ci coś od razu. Żadna rada nie będzie uniwersalna dla wszystkich. Dlatego musimy postępować z osobliwościami swoich sadzeń. Opowiadam o moim doświadczeniu.

foto: google

Jak uwolnić cebulki czosnku i cebuli z ziemi?

Cała ta praca jest wykonywana ręcznie. Obnażamy cebulki na poziomie ramion, czyli około jednej trzeciej ich wysokości. Ziemia jest grabiona na chodniki lub między rzędami.

Kiedy obnażać cebulki czosnku?

Cebulki czosnku uwalniam od ziemi w pierwszych dniach lipca. Orientuję się według wielkości główek. W dniu 25 czerwca one już prawie osiągają odpowiedni rozmiar. Więc za kilka dni zacznę odgrzebywać ziemię z cebulek.

Kiedy obnażać cebulę?

foto: google

Od cebuli grabię ziemię nieco później, gdy cebulka zaczyna się krążyć. Zwykle jest to w dniu święta Piotra i Pawła (12 lipca). Ale jak pokazała moja praktyka, ta procedura może, a nawet powinna być przeprowadzona wcześniej.

Zwykle zbieramy cebulę i czosnku nie później niż 2 sierpnia, na Święto Ilya. Okazuje się, że odsłonięta cebula i czosnek rosną około miesiąca.

Co daje grabienie ziemi od cebulek?

Cebulki czosnku i cebuli bardzo lubią tę procedurę, zwłaszcza jeśli są mocno zagłębione. Uwolnieni z ziemi otrzymują wystarczającą ilość światła, ciepła i powietrza.

Daje to impuls do ich szybkiego wzrostu, a tym samym do szybkiego starzenia się. Łuski na powietrzu i słońcu również szybciej "dojrzewają" i wysychają. Przyczynia się to do lepszego zachowania plonów.

Główne zdjęcie: google.com