Aby łatwo wyjąć gotowy biszkopt z prostokątnej formy, zwykle jest wyłożona pergaminem do pieczenia. Kiedyś zawsze to robiłem, ale okazało się, że biszkopt i ciastka i babeczki wychodziły z nierównymi krawędziami, ponieważ papier zgniótł się i tworzył zmarszczki.

foto: google

Aby tego uniknąć, zacząłem smarować formę olejem-papier przylgnął do kształtu i nierówności zniknęły, ale po upieczeniu, tę formę należy dokładnie umyć. Nie podobało mi się to.

Dlatego zacząłem rzadziej gotować wypieki w prostokątnych formach. Ostatnio znalazłem sposób, który pomógł mi poradzić sobie z tym problemem. Widziałem go u japońskich cukierników. Są niezwykle pedantyczne i zawsze starają się upiec idealnie równe biszkopty, nawet w prostokątnych formach.

Dzięki tej metodzie biszkopty można łatwo wyjąć z formy. Nic się nie pali i nie przykleja, a co najważniejsze dla mnie — forma pozostaje prawie czysta. Aby jej umyć, wystarczy przetrzeć mokrą gąbką.

Instrukcje krok po kroku, jak przykryć prostokątną lub kwadratową formę papierem do pieczenia.

foto: google

foto: google

Odcinam kawałek papieru do pieczenia.

foto: google

foto: google

Formę nakładam na papier. Zginam pergamin wzdłuż dolnej krawędzi formy (po szerokiej stronie) i składam arkusz wzdłuż zamierzonej linii zgięcia. Powtarzam, z drugiej strony.

Teraz robię to samo na krótkich bokach formy.

Moja rada, natychmiast wyprasuj fałdy wzdłuż całej długości papieru.

foto: google

Etap pośredni wygląda tak. Wewnątrz pojawił się prostokąt, którego rozmiar pasuje do dna mojej formy.

foto: google

foto: google

foto: google

Teraz zginam rogi papieru na pół, aby uzyskać taką ukośną linię (Dwusieczna kąta).

Dwusieczna kąta

Przecinam papier wzdłuż ukośnych linii do narożników prostokąta.

Układam pergamin w formie i rozprowadzam tak, aby wszystkie rogi patrzyły na zewnątrz i przylegały do ścian formy, zamiast uderzać w ciasto.

foto: google

Teraz forma jest gotowa do pieczenia. Po upieczeniu deseru można go łatwo wyjąć z formy.

Główne zdjęcie: google.com