Jeżeli przynajmniej raz podałeś roślinom napój na bazie trawy i chleba - na pewno polubią ten nawóz. Co więcej, przygotowanie jego nie jest takie trudne. Rezultat, właśnie po użyciu tego „eliksiru”, będzie znacznie lepszy.

Jest to jak „zacier” dla roślin. Podlewam nim pomidory, bakłażany, czosnek, cebulę (dopiero na początku uprawy!), ogórki, cukinię (szczególnie lubią to dynie!), piwonie, floksy i róże. Wszystkim tym roślinom „zacier” wyszedł na dobre.

Przygotowanie „zacieru” dla roślin

  • Słoik o pojemności 3 litrów wypełnij osiadłą lub deszczową wodę (2,5 litra) - pamiętaj, aby zostawić miejsce na fermentację.

  • Oddzielnie rozpuść suche drożdże (1 łyżka lub cała saszetka) w ciepłej wodzie, dodając cukier granulowany (1/2 łyżki) lub sfermentowany/kandyzowany dżem/miód (1 łyżka). Wlej ten zakwas do słoika z wodą.

  • Przykryj słoik gazą i odstaw w ciepłe i ciemne miejsce. Wygodnie jest zostawić pojemnik w szklarni (w garnku lub w wiadrze) ukrywając go przed światłem. Nie należy zamykać słoika pokrywką - w końcu wydzielanie gazu (dwutlenku węgla) w szklarni przyda się roślinom.

  • W zależności od pogody fermentacja trwa 5-7 dni. Musisz czasami potrząsać słoikiem.

Jak go używać

  • Kiedy fermentacja się skończy, „eliksir” dla roślin jest gotowy.

Należy rozcieńczyć szklankę (200 ml) w 8-litrowej konewce z wodą i podlewać ulubione uprawy (około 1 litra na roślinę).

Połącz podlewanie „zacierem” z nawadnianiem wodą!

  • Nie „przekarmiaj”. W okresie letnim wystarczają trzy podlewania: przed kwitnieniem, podczas pączkowania i na początku etapu owocowania. W przypadku ogórków i cukinii, podlewaj po raz pierwszy przy pojawieniu się dwóch prawdziwych liści.

  • Do konewki z roztworem „zacieru” można dodawać nawozy rozpuszczalne w wodzie. Preferuj nawóz potasowy i wapniowy, na przykład: popiół (lepiej go rozcieńczyć przed podlaniem - 1 szklanka na 1 m2), wapno, kreda, superfosforan, azotan wapnia, chlorek wapnia.

„Zacier” to nie tylko źródło azotu, ale także dostawca witamin i minerałów. W oddzielnych pojemnikach możesz poddawać fermentacji chwasty, pokrzywy, trawy, dodając do nich nawóz (opcjonalnie kurze odchody). Podlewaj rośliny, rozcieńczając w konewce o pojemności 100 ml. inny „zacier”.

Główne zdjęcie: google.com