Jednym z największych prywatnych rezerwatów przyrody w Stanach Zjednoczonych jest Nokuse, którego powierzchnia wynosi około 21,5 tysiąca hektarów. Znajduje się w hrabstwie Walton w północno-zachodniej Florydzie. A to wszystko dzieło jednej osoby o imieniu Marion Clifton Davis, to on postanowił przywrócić bogactwo ekologiczne regionu.

foto: laykni.com

Wcześniej mężczyzna był wielkim biznesmenem, a od 2000 roku zaczął aktywnie angażować się w odbudowę i ochronę unikalnego krajobrazu Florydy, którego większość zniszczyło rolnictwo i budownictwo. Mężczyzna wydał na swoje przedsiębiorstwo około 90 milionów dolarów i nie zamierza przestać, jego program rozwoju Nokuse jest zaprojektowany na 300 lat. Ale już teraz w rezerwacie rośnie ponad 8 milionów sadzonek, które są domem dla wielu zwierząt.

foto: laykni.com

Początkowo Davis pracował jako kierowca ciężarówki, a później był zaangażowany w sprzedaż gruntów i prawa własności. Ale około 20 lat temu jego życie zmieniło się dramatycznie. Kiedy utknął w korku, mocno padało, a wokół był brud i błoto. Mężczyzna był bardzo zirytowany i zły. Wysiadł z samochodu, by zobaczyć, kiedy wreszcie korek się poruszy. Niedaleko drogi zobaczył szkolny namiot z napisem „Prezentacja Czarnego Niedźwiedzia”. Nie rozumiejąc dlaczego, poszedł do niego. Tak całkiem przypadkowo skończył na wykładzie na temat przyrody. Tutaj rozmawiali o jego rejonach i o tym, jak otaczający świat cierpi z powodu wycinki drzew oraz zanieczyszczenia rzek i jezior, o potrzebie ochrony przyrody i pomocy jej pod każdym względem. W tym momencie światopogląd Davisa całkowicie się zmienił. Zaczął dużo czytać o ekologii i dogłębnie studiować te tematy. Po pewnym czasie mężczyzna postanowił zainwestować całą fortunę w ochronę i zachowanie przyrody na Florydzie.

foto: laykni.com

Swój projekt nazwał Nokuse, co w tłumaczeniu z języka jednego plemienia indiańskiego oznacza Czarny Niedźwiedź.

foto: laykni.com

foto: laykni.com

Przez kilka lat z rzędu Davis wykupywał grunty w celu przywrócenia drzewostanów wyciętych w latach 30. XX wieku.

foto: laykni.com

W 2005 roku mu wraz z zespołem udało się znaleźć sosnę długoigielną, która rosła tu wiele lat temu i posadził ją w ilości 8 milionów egzemplarzy. Przez wszystkie lata swojej produktywnej pracy człowiek był w stanie przywrócić ekosystem, który wcześniej panował na tej ziemi. W tej chwili są tu rysie, orły, lisy, rybołowy, pancerniki, szopy pracze i inne zwierzęta.

foto: laykni.com

Niestety, 11 lipca 2015 r. w wieku 70 lat mężczyzna zmarł. Wielkie dzieło MS Davisa jest kontynuowane przez zespół projektowy Czarny Niedźwiedź i jego rodzinę.

foto: laykni.com

foto: laykni.com

Główne zdjęcie: laykni.com