Kiedy jesteśmy młodzi, wydaje nam się, że mamy jeszcze dużo czasu na życie.

W 1995 roku kabareciarz Kurt Vonnegut wygłośił przemówienie do absolwentów Uniwersytetu Massachusetts, które pozostaje aktualne do dziś. Warto od czasu do czasu przeczytać te wersety, aby przypomnieć sobie o pięknie, miłości i tym, co jest naprawdę cenne.

1. Ciesz się siłą i pięknem młodości – gdy życie nie jest ci przyjemne, ono szybko przemija. Zaufaj mi, za 20 lat spojrzysz na swoje zdjęcia i przypomnisz je z uczuciem, którego nie możesz teraz zrozumieć. Ile możliwości było otwartych przed tobą i jak wspaniale wyglądałeś. Nie ważysz tyle, ile ci się wydaje.

2. Nie martw się o przyszłość. Albo dobrze, martw się, ale pamiętaj, że te zmartwienia są równie skuteczne, jak próba rozwiązania równania algebraicznego poprzez żucie gumy. Prawdziwymi kłopotami w Twoim życiu są wydarzenia, które nigdy nie poruszyły Twojego niespokojnego umysłu, na przykład te, które zaskakują Cię o czwartej wieczorem w zwykły wtorek.

3. Codziennie rób coś, co cię przeraża.

4. Śpiewaj.

5. Traktuj z troską serca innych ludzi.

6. Nie szukaj przyjaźni tych, którzy są obojętni na twoje serce.

7. Nie marnuj czasu na zazdrość, czasem jesteś na szczycie, czasem jesteś w tyle, wyścig jest długi, i w końcu prowadzisz go tylko ze sobą.

8. Pamiętaj o komplementach, które otrzymujesz, ale zapominaj o obelgach, a jeśli ci się uda, powiedz mi, jak to zrobiłeś.

9. Nie czuj się winny, jeśli nie wiesz, co chcesz robić ze swoim życiem. Najciekawsi ludzie, których znam, w wieku 22 lat nie mieli pojęcia, jak chcą żyć, a niektórzy z najciekawszych 40-latków, których znam, nadal tego nie wiedzą.

10. Może stworzysz rodzinę, może nie. Może będziesz mieć dzieci, może nie. Może rozwiedziesz się w wieku czterdziestu lat, a może zatańczysz taniec małych kaczuszek w siedemdziesiątą piątą rocznicę ślubu. Cokolwiek robisz, nie chwal się zbytnio, ale też nie krytykuj siebie. Twoje wybory, podobnie jak u każdego, są w połowie zdane na łaskę przypadku.

11. Ciesz się swoim ciałem, używaj go najlepiej, jak tylko potrafisz i nie bój się tego, co myślą o nim inni ludzie. Ciało jest najpiękniejszym instrumentem, jaki kiedykolwiek będziesz posiadać.

12. Tańcz, nawet jeśli nie masz gdzie robić tego poza swoim pokojem.

13. Bądź miły ze swoimi braćmi i siostrami – oni są twoim najlepszym połączeniem z przeszłością i tymi, którzy najprawdopodobniej będą z tobą w przyszłości.

14. Zrozum, że przyjaciele przychodzą i odchodzą, ale kilku cennych z nich trzeba zatrzymać. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby wypełnić luki geograficzne i życiowe, ponieważ im jesteś starszy, tym bardziej będziesz potrzebować ludzi, których znałeś, gdy byłeś młody.

15. Zaakceptuj kilka nieuniknionych prawd: ceny wzrosną, politycy będą zdradzać swoje żony. Ty również będziesz się starzeć, a gdy będziesz się starzeć, będziesz fantazjować, że kiedy byłeś młody, ceny były rozsądne, politycy byli szlachetni, a dzieci szanowały swoich rodziców.

16. Nawiasem mówiąc, szanuj swoich rodziców, nigdy nie wiesz, kiedy odejdą na zawsze.

17. Nie licz na to, że ktoś będzie cię utrzymywał. Może masz własny fundusz inwestycyjny, może masz bogatego małżonka, ale nigdy nie wiesz, kiedy każdy z nich cię opuści.

18. Wszyscy kiedyś odejdziemy do innego światu, ale ważne jest, aby przeżyć do końca, wierząc w coś. To największa trudność, bo wydaje się, że nie ma nic, w co naprawdę warto wierzyć.

Główne zdjęcie: lifedeeper.ru