„Desert Rose” to kompozycja z 1999 roku, piosenka, którą Sting zaśpiewał razem z algierskim wokalistą w stylu Rai, Shebą Mami. Utwór ten stał się uosobieniem spotkania Zachodu i Wschodu. Jeśli chodzi o kulturę, będąc tak odmiennymi, potrafią doskonale się nawzajem wzbogacać, wnosząc własne gusty, a wtedy współpraca będzie owocna i obiecująca.

Piosenkę napisał Sting. Zainspirował go na to pisarz gatunku fantastyki naukowej Frank Herbert, który napisał powieść „Dune”. Sting jest wielkim fanem twórczości tego autora.

Sheb Mami jest znany z wykonania muzyki rai, stylu, któremu władze Algierii sprzeciwiały się na początku lat osiemdziesiątych, ponieważ poruszał on delikatne kwestie społeczne, krytykował rządzący reżim i miał antykolonialny charakter. Tymczasem muzyka rai łączyła tradycje arabskiej muzyki ludowej, twórczość muzyczną pasterzy beduińskich (Berberów), a także tradycje francuskie, hiszpańskie i afrykańskie. Czyli jest to taki skarbiec kultury, stłumić który byłoby bluźnierstwem. To dzięki temu wykonawcy, a raczej jego zwycięstwu na konkursie piosenki we Francji w 1982 roku, ten styl muzyczny dostał szansę na uznanie. Muzyka rai wyszła poza granice Algierii i cała cenzura po tym nie miała już sensu. Po tym, jak Sheb Mami zaśpiewał ze Stingiem, wokalista ten stał się znany na całym świecie.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: storyfox.ru