Szef kuchni podzielił się sztuczkami przygotowania ziemniaków!

Robiłam wszystko tak, jak nauczyła mnie moja mama, gdy byłam jeszcze dzieckiem. Jednak kilka dni temu znajomy szef kuchni z wieloletnim doświadczeniem powiedział, jak prawidłowo gotować ziemniaki – okazało się, że ja robię to źle. Znajomy dał mi kilka dobrych rad. Postanowiłam więc szczegółowo przeanalizować wszystko.

Krótka przedmowa

Parę dni temu na herbatę wpadał do nas znajomy mojego męża, który od wielu lat pracuje jako kucharz. W tym czasie miałam właśnie ugotować ziemniaki na obiad. Po obserwacji moich działań znajomy męża wskazał na błędy i powiedział, że ja tak jak wszyscy źle gotuję ziemniaki. W restauracji, w której pracuje mężczyzna, wszystko robi się inaczej.

Jakie były moje błędy?

  1. Ziemniaki zawsze zalewałam zimną wodą.

  2. Brałam duże ziemniaki.

  3. Po ugotowaniu wodę natychmiast spuszczałam.

  4. Stare ziemniaki zawsze obierałam, ale trzeba je gotować w skórce.

  5. Sól należy dodawać pod koniec gotowania, a nie na początku.

Domyślam się, że Ty też właśnie tak gotujesz ziemniaki. W końcu jesteśmy tak nauczeni.

Wskazówki dotyczące gotowania ziemniaków

Pierwsza rada: ziemniaki należy zalać wrzącą wodą.

Włącz średni ogień. Jeśli włączysz mocny, ziemniaki pękną, a wnętrze pozostanie surowe. Gotuj w ten sposób młode obrane ziemniaki przez około 20 minut.

Jeśli zalejesz ziemniaki zimną wodą i zagotujesz, wówczas utracą one dużą ilość pierwiastków i substancji odżywczych, a ponadto gotowanie zajmie więcej czasu.

Druga rada: jeśli zdecydujesz się gotować w skórce, nie krój ziemniaków, ponieważ w tym przypadku również tracą one znaczną część witamin.

Jeśli chcesz zrobić tłuczone ziemniaki, należy obrać i pokroić ziemniaki.

Trzecia rada: po ugotowaniu ziemniaków nie trzeba spuszczać wody.

Oznacza to, że po ugotowaniu ziemniaków woda powinna całkowicie wyparować. Ten moment jest dla mnie najtrudniejszy – wciąż się tego uczę. Najważniejsze jest, aby nie spalić patelni.

W ten sposób wszystkie przydatne składniki zostaną zachowane w ziemniakach.

Rada czwarta: nie obieraj starych ziemniaków przed gotowaniem.

Gotuj takie ziemniaki tylko w skórkach, ponieważ wszystko najbardziej pożywne i przydatne znajduje się właśnie pod skórką. Jeśli wciąż musisz obrać ziemniaki, ścinaj skórkę bardzo, ale to bardzo cienko.

Piąta rada: dodanie soli na początku może zepsuć wygląd ziemniaków.

Przy takim soleniu ziemniaki mogą stać się kruche i śluzowate.

Wskazówka bonusowa:

Możesz ulepszyć smak ziemniaków, dodając pod koniec gotowania do wody posiekaną cebulę, wlewając trochę mleka i wrzucając kawałek masła.

Główne zdjęcie: storyfox.ru