W lipcowej edycji Lion's Roar sprzed 2019 roku pięć osób podzieliło się swoimi wrażeniami po spotkaniu z Dalajlamą. Kanadyjska pisarka i blogerka Danielle Laporte tak opisuje swoje spotkanie z Jego Świątobliwością:

„Kiedy miałam około trzydziestu lat, miałam okazję spotkać się na osobności z Jego Świątobliwością. Pewnego dnia zadzwonił do mnie mój szef i ogłosił: „umówiłem się na spotkanie z Dalajlamą. Lecimy do Indii”. Spakowałam rzeczy w kilka minut.

W Dharamsali było nas pięciu i czekaliśmy na pojawienie się Dalajlamy jak fani przed wielkim koncertem. Jego Świątobliwość wpadł, silny i promieniejący radością. „Przepraszam za spóźnienie – powiedział Dalajlama.

Rozmawialiśmy o ogólnym sumieniu, działaniach wojskowych i polityce. Śmialiśmy się dużo. A potem Dalajlama odwrócił się nagle do mnie, rzucając na mnie przenikliwe spojrzenie. Jego futrzane brwi się uniosły.

foto: binokl.cc

Masz pytanie?

Moje pokolenie jest na rozdrożu” powiedziałem. I zastanawiam się, jakie przesłanie masz dla niego?

Edukacja jest wysoko ceniona na Zachodzie. To jest dobre. Macie technologię. To też nie jest złe. Jednak nie uczycie swoich ludzi doceniać serce i współczuć. Zróbcie to powiedział Dalajlama.

Nie ma znaczenia, czy jesteś buddystą, czy chrześcijaninem. Współczucie żyje w sercu, poza religią. Nawet ja, buddysta, mogę powiedzieć, że nie potrzebujecie buddyzmu. Wszystko, czego potrzebujecie to współczucie serca. Kobiety rozumieją to, ponieważ są bardziej wrażliwe na ból innych i cenią życie. Robicie swoimi przywódcami mężczyzn i oni walczą. Zróbcie przywódcami kobiety, a one zawrą pokój. Kobiety są liderami przyszłości”.

A potem Dalajlama się zaśmiał.

Godzinę później spotkanie dobiegło końca. Dalajlama podszedł do drzwi, a następnie delikatnie przytulił każdego z nas, jakbyśmy byli jego najbliższymi przyjaciółmi. Po tym, jak mnie przytulił, spojrzał mi w oczy i skinął głową, jakby chciał powiedzieć: „Widzę cię i mam cię”. Nigdy nie czułam się tak doceniona i kochana”.

Czy zgadzasz się z Dalajlamą? A może masz inne zdanie?

Główne zdjęcie: binokl.cc