Uczucie po zdradzie jest takie, jak zostałeś wrzucony w pustkę, pozbawiony oparcia pod stopami. Zdrada to wydarzenie, które niszczy zaufanie. Wiarę. Chcę się krzyczeć z bólu duszy.

Jestem pewien, że każdy został kiedyś zdradzony. I szczerze mówiąc, wszyscy zdradzali. Siebie, swoje zdrowie, swoje cele, swoje marzenia. Zdradzili nadzieje innych.

Co sprawia, że człowiek zdradza? Tchórzostwo czy takie warunki, kiedy trzeba dokonać wyboru? Kiedyś zszokowała mnie historia matki, która musiała dokonać wyboru spośród swoich chorych dzieci. Wybrała najmłodszą córkę. Co więcej, sam starszy syn powiedział, mając 8 lat, że musi zostać uratowana jego siostra.

Czy to zdrada? Tak. Ale ma wymówkę.

Ale ogólnie zdrada nie jest uzasadniona. Jest tchórzostwo i to wszystko. Wszystko inne – wymówki.

Zdrada zawsze pochodzi od bliskich. Obcy nie mogą zdradzić, ponieważ między tobą a nimi nie ma tajemnicy zaufania. A krewni i przyjaciele mogą zdradzić.

Możesz nawet nadal kochać takich ludzi.

Kiedy zostałeś zdradzony, to tak, jakbyś złamał ręce. Możesz wybaczyć, ale nie możesz przytulić”.

Mam przyjaciela w Petersburgu, którego żona zostawiła z 2 córkami. Po prostu wyjechała i to wszystko. Ale po 2 latach wróciła. Córki nie przyjęły matki, ale on to zrobił.

Powiedział mi, że ją kocha. Usprawiedliwia ją. Wybacza. Po prostu kocha. Wiesz, rozumiem go. Są tacy ludzie - monogamiczni.

Ale wiem na pewno, że:

Osoba, której raz wybaczono zdradę, będzie zdradza przez całe życie!” Mike Tyson

Przyjaciel pisze, że wszystko jest dobrze, że córki dorosły i się uczą. Nie komunikują się z mamą. Jaki będzie ich los? Uważa się za szczęśliwego człowieka, który nie myśli o przyszłości i żyje teraźniejszością.

A ja żyję innymi wartościami. Ponieważ jestem pewien, że:

Nie możesz wrócić do zdrajców. Nie możesz. Rób wszystko, ale nie wracaj tam, gdzie kiedyś zostałeś zdradzony.” Jean Reno

Przeżyłem zdrady. Pamiętam rozpacz. Bardzo bolało. Ale… potem okazało się, że o to chodzi w dorastaniu.

Przed zdradą żyjesz w iluzji, że ludzie są braćmi i że miłość jest ważna w życiu, i każdy chce jednego - kochać i być kochanym.

Ale potem okazuje się, że ludzie uciekają od miłości i chcą przyjemności. Wszystkie zdarzenia, które nam się przytrafiają, mają miejsca, nie DLACZEGO.

A po co?

Po co zostaliśmy zdradzeni? Pozbawieni zaufania do ludzi, do życia. Do płci przeciwnej. Po co?

Odpowiedziałem sobie. Ale stało się to po 50-ce.

Zaufanie, podobnie jak wiara, jest aktem woli. Wola ma 2 znaczenia.

To jest zdolność i chęć do przezwyciężenia niechęci. Ze względu na osiągnięcie czegoś więcej w dłuższej perspektywie.

Oznacza to, że zdrada jest potrzebna, aby zahartować wiarę. Prowadzić duszę przez próby bólu. Do wzmocnienia. Aby zrozumieć siebie i konsekwencje zdrady swojego życia, marzenia.

Gdy tylko to sobie uświadomiłem, stało się dla mnie łatwiejsze.

Nawiasem mówiąc, szanuję mojego przyjaciela z Petersburga. Właśnie dlatego, że się nie zgorzkniał i nie stracił pewności siebie.

Główne zdjęcie: google.com