We Włoszech jest wiele małych miasteczek i wiosek, w których widoki są niesamowite. Czasami warto opuścić znane miasta, aby podziwiać widoki małych miasteczek i wiosek.

Kilka kilometrów od Piacenzy znajduje się niesamowita wioska Grazzano Visconti, którą trzeba koniecznie zobaczyć.

Grazzano i Luchino Visconti

foto: leafclover.club

Historia Grazzano związana jest ze słynnym reżyserem filmowym i teatralnym Luchino Viscontim. Jego ojciec, książę Don Giuseppe Visconti, postanowił odnowić starożytny zamek, który obrócił się w ruinę.

Odbudowa rozpoczęła się na początku XX wieku - kilka stuleci po założeniu Grazzano, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1395 roku (w rzeczywistości jest to list darowizny ziem pierwszego księcia Mediolanu Gian Galeazzo Visconti dla jego siostry Beatrice Visconti).

Odbudowa od podstaw

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

Don Giuseppe postanowił zamienić starą wioskę w mały kraj o magicznej atmosferze. Wokół zamku Grazzano w stylu neo-średniowiecznym wioska została całkowicie odrestaurowana. Ze starej wsi pozostał tylko kościół św. Anny. Od XVII wieku jest to rodowa kaplica rodziny Visconti.

Park i legenda o Aloisie

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

Wokół zamku i wsi znajduje się park pełen cudów. Jest tu wiele fontann, włoskich ogrodów, altan i labiryntów.

Z parkiem związana jest legenda, według której w dawnych czasach we wsi mieszkała młoda kobieta imieniem Aloisa, która bardzo cierpiała z powodu zdrady ukochanego. Mówi się, że dusza Aloisy wciąż błąka się po parku w poszukiwaniu dobroci, której jej odmówiono. Mówią też, że Don Giuseppe rozmawiał z nią. Kiedyś spacerował po parku. Nagle Aloisa zmaterializowała się przed nim i zażądała stworzenia obrazów i posągu. Nadal można je zobaczyć w parku.

foto: leafclover.club

Dzięki legendzie Aloisa stał się obrońcą odwiedzających wioskę zakochanych. Tradycyjnie pary odwiedzające park przynoszą wiele kwiatów i składają je u stóp posągu, za co otrzymują ochronę.

Tajemniczy powtarzający się napis

foto: leafclover.club

Odwiedzając wioskę, można zobaczyć herby i ryciny z napisem Otla.ni.adrang.e.enetapipmi. To zdanie jest napisane w odwrotnej kolejności i oznacza coś w rodzaju „trzymaj się z daleka i patrz w górę”.

foto: leafclover.club

Dziś we wsi można zobaczyć nie tylko domy w stylu średniowiecznym. W centrum znajdują się sklepy i warsztaty rzemieślnicze. Budynek, który pierwotnie miał służyć jako szkoła artystyczna i rzemieślnicza dla młodych ludzi, jest obecnie muzeum.

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

Główne zdjęcie: leafclover.club