Indie to kraj z własną unikalną kulturą i niesamowitymi konstrukcjami architektonicznymi. Pałac Wiatrów, znajdujący się w stanie Jaipur, to tylko jeden z nich. Zbudowany w XVIII wieku przez indyjskiego maharadżę dla wielu żon, ten pałac ma wyjątkową wewnętrzną strukturę, która tworzy w nim chłodny mikroklimat i różni się od wszystkich innych pałaców tym, że nie ma schodów.

foto: kakao.im

Pałac Wiatrów, czyli Hawa Mahal, jest częścią kompleksu pałacowego maharadży Sawai Pratap Singha, który rządził tym regionem Indii pod koniec XVIII wieku. Z architektonicznego punktu widzenia budowla ta jest właściwie tylko częścią ogromnego kompleksu i była przeznaczona specjalnie dla licznego haremu władcy.

Pałac Wiatrów został nazwany tak ze względu na swój wyjątkowy projekt. Setki okien rozmieszczono w taki sposób, aby na terenie pałacu zawsze panowała lekka bryza, która daje chłód. To starannie przemyślany system wentylacji, który zachwyca perfekcją. I nawet gdy na zewnątrz panuje upał, wewnątrz pałacu panuje przyjemny mikroklimat. Istnieje ponad 950 takich otworów okiennych, z których wiele jest ozdobionych kolorowymi witrażami.

foto: kakao.im

Historia budowy tego kompleksu jest nie mniej interesująca niż jego wyjątkowa architektura. Sam budynek jest zbudowany z różowego piaskowca i ma bardzo malowniczą fasadę. Początkowo pałac był pomyślany jako świątynia ku czci boga Kryszny, a nawet jego fasada została zaprojektowana w taki sposób, że przypominała nakrycie głowy - koronę bóstwa. Ale później Sawai Pratap Singh zmienił zdanie i postanowiono uczynić go pałacem dla swoich pięknych żon. Liczne okna pełniły również funkcję czysto użytkową, a mianowicie służyły do podglądu tego, co działo się na ulicy. Wiadomo, że żonom władców nie wolno było pokazywać się nieznajomym, a według legendy każda z żon maharadży siedziała przed oknem i obserwowała świat zewnętrzny.

foto: kakao.im

Oprócz wyjątkowego systemu wentylacji Pałac Wiatrów ma jeszcze jedną architektoniczną różnicę: nie ma schodów w klasycznym tego słowa znaczeniu. Budynek składa się z 5 kondygnacji, między którymi poruszanie odbywa się specjalnymi łagodnymi przejściami.

Dziś harem byłego maharadży jest otwarty dla publiczności i jest turystyczną atrakcją Jaipur. Oprócz wyjątkowego pałacu znajdują się tu muzea i liczne sklepy z pamiątkami.

foto: kakao.im

Główne zdjęcie: kakao.im