Chcesz zostać stulatkiem o zdrowych zmysłach i solidną pamięcią??

Brak snu był od dawna uważany za gorszy niż niedożywienie, siedzący tryb życia i chroniczny stres. Najnowsze badania mogą cię zaskoczyć, ale nie można ich zignorować - a nawet jest niebezpieczne dla zdrowia.

Co wcześniej lekarze zalecali dorosłym jako najlepsze lekarstwo na chroniczne zmęczenie, sezonowy dyskomfort lub przepracowanie w pracy? Zgadza się - wyspać się. Oznacza to spać tyle, ile chce ciało. A już na pewno nie mniej niż 8-9 godzin. Co więcej, niektóre światowej sławy kobiety donosiły, że jednym z przepisów na ich wieczną młodość jest właśnie długi sen. Regularny.

Długi sen jest gorszy niż brak snu

A oto wiadomość: spanie powyżej 8 godzin okazuje się bardzo szkodliwe. Czasami śmiertelne! I lepiej spać nie dłużej niż 7 godzin. Profesor Sean Youngstedt z Arizony, który bada wpływ snu na organizm ludzki, odkrył w wielu eksperymentach, że ludzie, którzy śpią nie więcej niż 7 godzin dziennie, mają najniższy próg zachorowalności i śmiertelności, w tych samych podstawowych warunkach, co inni uczestnicy badania. Kalifornijski psychiatra Daniel Kripke potwierdził te odkrycia, przeprowadzając podobne badania przez sześć lat z udziałem ponad miliona ochotników.

Pamięć nie lubi nadmiernego snu

Wśród negatywnych skutków zdrowotnych długiego snu znajdują się funkcje poznawcze: przy nadmiernym śnie pogarsza się pamięć, gwałtownie spada zdolność do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Badacze uważają, że takie wyniki są porównywalne pod względem negatywnych konsekwencji z wynikami uzyskanymi w grupie pacjentów przewlekle pozbawionych snu. Najlepsze wyniki poznawcze uzyskano podczas siedmiogodzinnego odpoczynku nocnego. Drobne zmiany w tym czy innym kierunku zależą od wieku, stylu życia i istniejących schorzeń i są uważane za nieistotne.

Przybrałeś na wadze? Zacznij wstawać wcześniej

W grupie ryzyka przy nadmiernej ilości snu są osoby podatne na cukrzycę, otyłość i choroby układu krążenia. Oczywiście skrócenie czasu odpoczynku nie będzie w stanie wyleczyć Cię z istniejących chorób, ale jest to jeden z czynników zapobiegających powyższym kłopotom, wśród innych ważnych metod zapobiegania. Ryzyko wystąpienia takich chorób przy długotrwałym śnie wzrasta o 20-25 procent.

Do depresji i udaru - zaledwie kilka godzin

Jeśli jesteś w złym nastroju, kusi Cię, aby położyć się do łóżka, wziąć środek uspokajający i pogrążyć się w długim, rzekomo uzdrawiającym śnie. Jednak powrót do świata przebudzonych nie przynosi ulgi - potwierdzają to również badania. Ponadto stwierdzono, że spanie dłuższe niż osiem godzin może znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, a nawet o 50 procent!

Więcej snu oznacza cięższe migreny

Nadmierny sen wywołuje migreny - wydawać by się mogło, że terapeutyczny efekt snu na bóle głowy został potwierdzony praktyką i doświadczeniem wielu kobiet. Tak, kobiety - to one najczęściej narzekają na nieuzasadnione i nagłe bóle głowy. Zgadza się, sen pomoże świetnie - ale tylko wtedy, gdy mówimy o umiarkowanej ilości. W przeciwnym razie prawdopodobieństwo wystąpienia chronicznych migren jest o 30-35 procent większe.

Serce, nie chcesz pokoju...

Między innymi przeprowadzono badania z udziałem prawie 100 000 osób w celu określenia związku między przedłużonym snem a chorobami serca. Związek został ustalony: długi sen zwiększa ryzyko chorób serca o 40 procent. Sekret tego połączenia, lekarze nadal próbuja wyjaśnić.

Kręgosłup nie lubi spać

Kolejna nieprzyjemna prawidłowość: dłuższy sen oznacza gorszy stan kręgosłupa. Oczywiście nie mówimy o przypadkach, w których unieruchomienie jest spowodowane urazem. Jeśli jesteś ogólnie zdrowy, kręgosłupu jest kategorycznie przeciwwskazane długotrwałe bierne leżenie i sen.

Alzheimer pojawia się we śnie

Wciąż nie można tego powiedzieć z absolutnym prawdopodobieństwem, ale hiszpańscy naukowcy prowadzą odpowiednie badania i wysuwają hipotezę: ci, którzy lubili dłużej spać w młodości, na starość - jeśli dożyją - średnio dwukrotnie częściej cierpią na demencję i chorobę Alzheimera...

Dłuższy sen - krótsze życie

Tak, dokładnie tak można podsumować wyniki wielu badań i wnioski lekarzy dotyczące długiego snu. Rosyjski lekarz-somnolog Grigorij Argunowicz podkreśla, że najgroźniejsze dla zdrowia są „złośliwe” zaburzenia: przerywany sen, brak reżimu, skłonność do zasypiania czy próby zasypiania „na przyszłość”. Wzrasta ciśnienie krwi, zwiększa się ryzyko zakrzepicy i atrofii mięśni.

Chcesz zostać stulatkiem o zdrowych zmysłach i solidną pamięcią? Śpij nie więcej niż siedem godzin dziennie.

Główne zdjęcie: storyfox.ru