Granat można nazwać najbardziej użyteczną jagodą ze wszystkich. Granaty zyskały to uznanie dzięki niesamowitemu składowi, który zawiera witaminy, minerały, przeciwutleniacze i inne substancje, które są w stanie leczyć ludzki organizm od wewnątrz.

Ze względu na te właściwości granatów lekarze zalecają do ich codziennego spożycia:

- ochrona przed rakiem i tłumienie komórek rakowych, spowalnianie ich wzrostu;

- immunostymulacja, czyli wzmocnienie układu odpornościowego, co jest bardzo ważne w okresie jesienno-zimowych;

- usuwanie pasożytów z organizmu;

- obniżenie ciśnienia krwi, dlatego pacjenci z nadciśnieniem muszą mieć w lodówce granaty, ponieważ szybko rozrzedzają krew i oczyszczają naczynia krwionośne.

Nawiasem mówiąc, przydatne są nie tylko jagody granatu, ale także jego skórka, dzięki której można pozbyć się zaparć, przygotowując z niego wywar i pijąc pół szklanki kilka razy dziennie. A wcześniej używano kory krzewu granatu i białej błony, która dzieli owoc na przedziały z jagodami.

Porada eksperta: kwasy, znajdujące się w granatach, mogą zniszczyć szkliwo zębów, zwłaszcza jeśli jest już uszkodzone, dlatego przed spożyciem tej jagody należy zjeść coś tłustego, na przykład twardy ser, po czym zęby zostaną pokryte ochronną warstwą składającą się z z tłuszczu, i kwasy granatu nie wnikną do szkliwa.

Główne zdjęcie: volkovysk.by