Każdy człowiek choć raz w swoim życiu poczuł ból ciała lub umysłu. W jaki sposób radzić sobie z bólem? Zazwyczaj używamy do tego różnego rodzaju leków, lecz ostatnio coraz częściej zauważa się ludzi praktukujących do tego celu jogę. Pomaga im ona poczuć się lepiej.

Uprawianie jogi ma podobno bardzo duży wpływ układ nerwowy, a dokładniej na jego część odpowiedzialną za spokój, relaksację oraz odpoczynek. Nie polega to na tudnych i akrobatycznych pozycjach oraz mocnemu wyginania ciała. Bardziej polega to na odpowiednim oddechu, medytacji oraz prostych ruchach pomagających zrozumieć bardziej potrzeby swojego ciała.

Mudra gestów jest metodą, która pochodzi z Indii i znana jest jako pobudzająca części ciała i umysł oraz łagodząca ból i walcząca z różnymi problemami.

Źródło: google.com

W ezoretyce, każdy z naszych palców to osobny żywioł (woda, powietrze, ziemia, ogień oraz przestrzeń). Regularne stosowanie mudrów ma bardzo pozytywny wpływ na twoje ciało oraz umysł.

Poniżej zobaczyć możesz 7 najbardziej popularnych mudr, działających silnie terapeutycznie. Możesz je bezproblemowo wykonać kiedykolwiek i gdziekolwiek.

1. Gyan Mudra (wiedza)

Źródło: google.com

Mudra ta ma za zadanie pobudzać gruczoły naszych przysadek mózgowych, poprawiać naszą pamięć oraz koncentrację i bardzo dobrze wpływać na bezsenność. Wspomaga ona także bycie bardziej entuzjastycznym, pełnym życia oraz pomysłów i eliminuje lenistwo.

Wykonanie: Złączenie czubków kciuka oraz palca wskazującego, wyprostowanie pozostałych palców bądź delikatne ich zgięcie.

2. Vayu Mudra (powietrze)

Źródło: google.com

Mudra ta ma za zadanie wyeliminowanie niepokoju z naszego życia. Pomaga także w pozbyciu się niepotrzebnej ilości powietrza z naszych żołądków i ma dobry wpływ na przewlekłe choroby, zapalenia stawów, problemy z kręgosłupem oraz Parkinsona.

Wykonanie: Zgięcie palca wskazującego i przyłożenie do niego kciuka, lekko naciskając.

Wyprostowanie reszty palaców i rozciągnięcie ich jak najbardziej.

3. Shunya Mudra (pustka)

Źródło: google.com

Mudra ta jest bardzo pomocna dla osób mających problemy słuchowe oraz dla tych, którzy cierpią na bóle uszu. Po wystąpieniu efektów należy przerwać wykonywanie.

Wykonanie: Zgięcie palca środkowego i dociśnięcie do niego kciuka. Wyprostowanie reszty palców.

4. Prana Mudra (życie)

Źródło: google.com

Jeżeli cierpisz na bóle mięśniowe oraz ciągłe zmęczenie, ta murda może pomóc ci w twoich problemach. Jej głównymi zaletami są równoważenie energii organizmu oraz pomaganie w bezsenności oraz ze wzrokiem.

Wykonanie: Zgięcie dwóch ostatnich palców, dotknięcie zgiętych palców kciukiem i wyprostowanie reszty palców.

5. Varun Mudra (woda)

Źródło: google.com

Ta mudra jest pomocna przy zmniejszaniu bólów stawowych, powstających przez ich zapalenia. Mudra ta wpływa ona także bardzo pozytywnie na naszą skórę.

Wykonanie: Złączenie opuszków ostatniego palca oraz kciuka i wyprostowanie pozostałych palców.

6. Jal-shaamak-mudra (woda)

Źródło: google.com

Ta mudra jest pomocna przy redukowaniu poziomu wody w naszych organizmach. Powinny stosować ją osoby cierpiące na łzawienie oczu, nadmierną potliwość, a także katar.

Wykonanie: Umieszczenie kciuka na ostatnim palcu i delikatne przyciśnięcie. Mały palec (woda) tłumiony jest przez kciuk (ogień).

7. Surya-mudra (ogień)

Źródło: google.com

Ta mudra to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych mudr. Jest ona pomocno w przypadku walki z problemami z tarczycą. Właśnie dlatego powinny ją stosować osoby, które pragną stracić trochę na wadze i mające za duży cholesterol.

Wykonanie: Przytrzymanie palca serdecznego kciukiem i wyprostowanie reszty palców.

Główne zdjęcie: google.com