Wybitny aktor naszych czasów Daniel Day-Lewis zrobił imponującą karierę filmową. Współpracował ze znanymi reżyserami Martinem Scorsese, który nagrał go dwukrotnie w roli głównej - w Age of Innocence i Gangs of New York, z Paulem Thomasem Andersonem, z którym stworzyli Oil, oraz ze Stevenem Spielbergiem, u którego aktor wystąpił w filmie Lincoln.

foto: google

Daniel Day-Lewis zdobył kilka Oscarów jako aktor pierwszoplanowy, a także został pierwszym aktorem, który otrzymał tę upragnioną statuetkę w dwóch tysiącleciach. Jednak nagrody i uznanie dla niego są raczej efektem ubocznym popularności. Kilka lat temu Daniel Day-Lewis wycofał się z kina, by zostać zwykłym szewcem.

Przyszły aktor urodził się w kwietniu 1957 roku w Londynie, w szkole był znany jako odważny chuligan. Daniel Day-Lewis marzył o kinie od najmłodszych lat. Jego pełnoprawny debiut filmowy miał miejsce w 1982 roku, kiedy ukazał się film Gandhi. Ten film zdobył kilkanaście nagród i uznanie krytyków. Szczegółowo widzowie i krytycy filmowi zwrócili uwagę na rolę Daniela.

foto: google

Aktor zdobył swojego pierwszego Oscara kilka lat później, kiedy w 1989 roku ukazał się film My Left Foot, w którym Daniel Day-Lewis wcielił się w cierpiącego na porażenie mózgowe artystkę Christey’a Briana. Aktor przez sześć miesięcy poruszał się po planie na wózku inwalidzkim.

Do swojej następnej roli w The Last of the Mohikans Day-Lewis opanował łucznictwo, a także mieszkał w lesie w prawdziwej chacie. W 1993 roku ukazał się kostiumowy dramat Martina Scorsese The Age of Innocence, w którym aktor zagrał jedną ze swoich najlepszych ról - Newlanda Archera.

foto: google

W 2002 roku Scorsese wydał swój historyczny dramat Gangs of New York, z udziałem Daniela Day-Lewisa i Leonardo DiCaprio. Rzeźnika, w którego wcielił się Daniel', otrzymał uznanie krytyków i kilka nagród, w tym nagrodę BAFTA.

W 2007 roku Daniel Day-Lewis zrobił spore zamieszanie w przełomowym filmie Paula Thomasa Andersona Oil. Tutaj aktor stworzył wizerunek cynicznego producenta ropy Daniela Plainview, który rozpoczyna nową erę w historii Stanów Zjednoczonych.

foto: google

W 2012 roku Steven Spielberg wydał historyczny film Lincoln, w którym Daniel Day-Lewis wcielił się w postać amerykańskiego prezydenta podczas wojny secesyjnej.

Mimo sławy i uznania aktor od wielu lat prowadzi skromny tryb życia, prawie nie udziela wywiadów. W wolnym czasie od wielu lat zajmuje się naprawą butów, a także obróbką drewna. Według niego pieniądze i sława są tymczasowe i bezużyteczne dla życia zwykłego człowieka, jego zdaniem, najbardziej przydatne jest pozostanie prostym.

foto: google

Po nakręceniu filmu Phantom Thread w 2017 roku Daniel Day-Lewis ogłosił, że wycofuje się z kina. Ma 63 lata i jest żonaty z aktorką Rebeccą Miller od 25 lat. Para mieszka na dwa domy - w Irlandii i USA.

A więc to, co oglądamy (filmy warte uwagi, sprawdzone więcej niż jeden raz): Oil, Lincoln, The Age of Innocence, My Left Foot, Gangs of New York.

Główne zdjęcie: google.com