W małej belgijskiej prowincji wolontariusze znaleźli i dosłownie uratowali kuca szetlandzkiego przed bolesną śmiercią, zabierając go do schroniska. Zwierzę, któremu nadano przydomek Poly, wyglądało na wychudzone i zaniedbane, a jego kopyta bardziej przypominały rogi.

foto: lemurov.net

Właściciel kucyka nie opiekował się swoim pupilem, chociaż takie zwierzęta wymagają szczególnej troski: ich futro trzeba czesać i pielęgnować, a kopyta regularnie spiłowywać. Ale Paly był trzymany w brudnej stodole i długo jej nie opuszczał. Właściciel twierdził, że nie wyprowadzał zwierzaka przez trzy miesiące, ale widać, że zwierzę się nie ruszało i znacznie dłużej nie widziało światła. Wolontariusze doszli do wniosku, że od dziesięciu lat brakowało odpowiedniej opieki.

foto: lemurov.net

Wolontariusze znaleźli kucyka na małej przestrzeni wypełnionej obornikiem. Kopyta nie były ścinane tak długo, że skręcały się w spiralę, miały prawie pół metra długości i wyglądały jak grube rogi. Bardzo przeszkadzały w ruchu Poly i zdeformowały jego słabe stawy. Ciało kucyka było pokryte pasożytami, włosy wypadały miejscami z powodu choroby skóry i były splątane z powodu braku czesania.

foto: lemurov.net

Zwierzę miało trudności z poruszaniem się i ważyło niewiele ponad 70 kilogramów, chociaż normalna waga może osiągnąć 200 kg. Mimo zdrady i odrażającej postawy właścicieli, kucyk nie stracił zaufania do ludzi: cierpliwie przechodził wszystkie procedury.

foto: lemurov.net

Kopyta Poly zostały najpierw odcięte, a następnie obtoczone, aby wyglądały normalnie. Początkowo kucyk poruszał się z trudem, ale potem nauczył się chodzić, a teraz nawet biega żwawo ze swoimi nowymi przyjaciółmi, których znalazł w schronisku.

foto: lemurov.net

Sierść Poly’ego musiała zostać całkowicie zgolona, aby zagoić wszelkie rany i zabić pasożyty. Na ogolonego kucyka nałożyli specjalny koc, który chronił przed zimnem, ale jednocześnie przepuszczał powietrze. Wkrótce futro zaczęło odrastać, jest miękkie i jedwabiste. Grzywa również urosła i okazała się niesamowicie piękna, podobnie jak długi ogon.

foto: lemurov.net

Teraz Poly wygląda tak, jak powinno wyglądać pielęgnowane zwierzę. Z pewnością kucyk będzie żył nowym szczęśliwym życiem i będzie mógł zapomnieć o poprzednich udrękach. A nieodpowiedzialny właściciel zostanie postawiony przed sądem.

Główne zdjęcie: lemurov.net