Madame Aboma była bardzo znaną osobą w XIX i XX wieku. Została przedstawiona jako Amazonka z Dahomey, ale w rzeczywistości historia tej kobiety była zupełnie inna.

foto: lemurov.net

Prawdziwe imię Abomy to Ella. Początkowo nosiła nazwisko rodziców Grisby, które otrzymali od właścicieli niewolników. Tak, ojciec i matka Elli byli niewolnikami do 13. poprawki w amerykańskieh konstytucji znoszącej niewolnictwo. Madame Aboma urodziła się w Południowej Karolinie po zmianach w prawie, więc nie chciała wspominać rodzinnej przeszłości i przyjęła nazwiska pracodawców, u których przez długi czas pracowała jako kucharka. Więc została Ellą Williams.

Dziewczyna miała imponujący wzrost - 2 metry i 28 centymetrów. Co więcej, ani rodzice, ani siostry i bracia nie wyróżniali się takimi danymi. Oczywiście zwracali uwagę na Ellę na ulicach, showmeni niejednokrotnie próbowali namówić ją do udziału w programie. Długo odmawiała, ale w końcu się zgodziła.

foto: lemurov.net

Ella wyjechała w trasę koncertową, ale nie w swoich rodzinnych Stanach Zjednoczonych (tam była już biała i wyższa celebrytka Ella Keith Ewing), ale na Wyspach Brytyjskich. Dziewczyna wymyśliła legendę, według której pochodziła z miasta Abomey, położonego w królestwie Dahomey na zachodnim wybrzeżu Afryki (obecnie znajdują się tam Benin i Togo). Ella otrzymała pseudonim Madame Aboma i została przedstawiona opinii publicznej jako Amazonka. W rzeczywistości w Dahomey mieszkali wojownicy z ludu Fon, których tylko nazywano Amazonkami. W tamtych czasach to oni stanowili jedną trzecią armii afrykańskiej.

Madame Aboma w ciągu trzech dekad z powodzeniem koncertowała po całym świecie. Odwiedziła wiele państw naszej planety: była na większości terytorium Europy, na Kubie, w Nowej Zelandii i Australii, w Ameryce Południowej. Ella miała wiele eleganckich strojów, w których wyglądała jak luksusowa i dostojna kobieta.

foto: lemurov.net

Zwiedziwszy świat, Ella wróciła do rodzinnej Ameryki w 1914 roku. Wówczas Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Niemcom i występowanie w Europie stało się trudne. Ale w domu, w Stanach Zjednoczonych, Madame Aboma została przyjęta bardzo przyjaźnie. Przez bardzo długi czas brała udział w różnych programach rozrywkowych, występowała w cyrkach i miała wielu fanów. W ten sposób zwykła dziewczyna i córka byłych niewolników stała się prawdziwą celebrytką i wiodła przyzwoite życie.

Główne zdjęcie: lemurov.net