Nie możesz sobie nawet wyobrazić, ile różnych roślin, ziół, jagód i kwiatów istnieje na świecie, które mogą cię zabić. W tym artykule opowiemy o dziesięciu roślinach powszechnych na naszych szerokościach geograficznych, na które należy uważać.

RĄCZNIK POSPOLITY

foto: leprechaun.land

Zatrucie występuje podczas jedzenia nasion roślin podobnych do roślin strączkowych. Nasiona przyciągają uwagę atrakcyjnym kolorem. Ciężkie zatrucie występuje po zjedzeniu 2-3 nasion. Zatrucie objawia się po 1–2 godzinach: ból głowy i gardła, zaczerwienienie gardła, obniżenie temperatury ciała, niski puls.

LULEK CZARNY

foto: leprechaun.land

Rośnie na pustkowiu, wzdłuż dróg i na nieuprawianych polach. Roślina pokryta jest miękkimi i lepkimi włoskami, wydziela nieprzyjemny specyficzny zapach. Przyczyną zatrucia są częściej nasiona, które łatwo pomylić z makiem.

BIELUŃ DZIĘDZIERZAWA

foto: leprechaun.land

Siedliskiem tej rośliny są pustkowia. Przyczyną zatrucia są nasiona i zapach kwitnącej rośliny. Kwitnie od połowy czerwca do września. Owoce są kołczaste i zawierają dużo czarnych nasion. Oznaki zatrucia pojawiają się szybko: źrenice rozszerzają się - następuje utrata reakcji na światło, pojawia się suchość błon śluzowych, błony śluzowe jamy ustnej i gardła stają się czerwone.

TOJAD

foto: leprechaun.land

Występuje wszędzie. Korzenia i nasiona są trujące. Zatrucie występuje wiosną, kiedy spożywane są bulwy. Zatrucie objawia się biegunką, wymiotami, nudnościami i osłabieniem, spadek ciśnienia tętniczego krwi negatywnie wpływa na czynność układu sercowego i oddechowego.

SZCZWÓŁ PLAMISTY

foto: leprechaun.land

Kwitnie w kwietniu - maju. Najbardziej niebezpieczne są korzenie i owoce. Dotknięcie mokrego korzenia może spowodować oparzenia. Po zjedzeniu owocu w jamie ustnej pojawia się pieczenie, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i krtani i może dojść do uduszenia.

BARSZCZ ZWYCZAJNY

foto: leprechaun.land

Roślina chwastów występująca prawie wszędzie - nieużytki, pobocza dróg, łąki i skraj lasów. Kontakt z łodygami i liśćmi powoduje zatrucia i oparzenia.

GLISTNIK JASKÓŁCZE ZIELE

foto: leprechaun.land

Jest to wieloletnia dzika roślina zawierająca truciznę. Trucizna działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Kontakt z rośliną wywołuje na skórze powstawanie pęcherzy.

CZWOROLIST

foto: leprechaun.land

Cała roślina jest trująca. Zatrucie najczęściej występuje dzięki owocom. Zatrucie objawia się bólem brzucha, głowy, osłabieniem, nudnościami, wymiotami, biegunką. W przypadku braku opieki medycznej może dojść do śmierci spowodowanej zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego.

KONWALIA MAJOWA

foto: leprechaun.land

Powszechna roślina wieloletnia. Owocem jest jasnoczerwona jagoda, która powoduje zatrucie. Oznaki zatrucia: bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, wymioty, bladość, szum w uszach, zwężenie źrenic, możliwość drgawek.

BEZ CZARNY

foto: leprechaun.land

Krzew lub drzewo. Kwiaty białe w kwiatostanach, owoce fioletowe, prawie czarne, jagody z ciemnoczerwonym miąższem. Zjedzone jagody powodują wymioty, biegunkę, w krytycznych przypadkach obserwuje się obraz podobny do zatrucia kwasem cyjanowodorowym.

Główne zdjęcie: leprechaun.land