Nie możesz sobie nawet wyobrazić, ile różnych roślin, ziół, jagód i kwiatów istnieje na świecie, które mogą cię zabić. W tym artykule opowiemy o dziesięciu roślinach powszechnych na naszych szerokościach geograficznych, na które należy uważać.
RĄCZNIK POSPOLITY
Zatrucie występuje podczas jedzenia nasion roślin podobnych do roślin strączkowych. Nasiona przyciągają uwagę atrakcyjnym kolorem. Ciężkie zatrucie występuje po zjedzeniu 2-3 nasion. Zatrucie objawia się po 1–2 godzinach: ból głowy i gardła, zaczerwienienie gardła, obniżenie temperatury ciała, niski puls.
LULEK CZARNY
Rośnie na pustkowiu, wzdłuż dróg i na nieuprawianych polach. Roślina pokryta jest miękkimi i lepkimi włoskami, wydziela nieprzyjemny specyficzny zapach. Przyczyną zatrucia są częściej nasiona, które łatwo pomylić z makiem.
BIELUŃ DZIĘDZIERZAWA
Siedliskiem tej rośliny są pustkowia. Przyczyną zatrucia są nasiona i zapach kwitnącej rośliny. Kwitnie od połowy czerwca do września. Owoce są kołczaste i zawierają dużo czarnych nasion. Oznaki zatrucia pojawiają się szybko: źrenice rozszerzają się - następuje utrata reakcji na światło, pojawia się suchość błon śluzowych, błony śluzowe jamy ustnej i gardła stają się czerwone.
TOJAD
Występuje wszędzie. Korzenia i nasiona są trujące. Zatrucie występuje wiosną, kiedy spożywane są bulwy. Zatrucie objawia się biegunką, wymiotami, nudnościami i osłabieniem, spadek ciśnienia tętniczego krwi negatywnie wpływa na czynność układu sercowego i oddechowego.
SZCZWÓŁ PLAMISTY
Kwitnie w kwietniu - maju. Najbardziej niebezpieczne są korzenie i owoce. Dotknięcie mokrego korzenia może spowodować oparzenia. Po zjedzeniu owocu w jamie ustnej pojawia się pieczenie, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i krtani i może dojść do uduszenia.
BARSZCZ ZWYCZAJNY
Roślina chwastów występująca prawie wszędzie - nieużytki, pobocza dróg, łąki i skraj lasów. Kontakt z łodygami i liśćmi powoduje zatrucia i oparzenia.
GLISTNIK JASKÓŁCZE ZIELE
Jest to wieloletnia dzika roślina zawierająca truciznę. Trucizna działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Kontakt z rośliną wywołuje na skórze powstawanie pęcherzy.
CZWOROLIST
Cała roślina jest trująca. Zatrucie najczęściej występuje dzięki owocom. Zatrucie objawia się bólem brzucha, głowy, osłabieniem, nudnościami, wymiotami, biegunką. W przypadku braku opieki medycznej może dojść do śmierci spowodowanej zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego.
KONWALIA MAJOWA
Powszechna roślina wieloletnia. Owocem jest jasnoczerwona jagoda, która powoduje zatrucie. Oznaki zatrucia: bóle głowy, zawroty głowy, osłabienie, wymioty, bladość, szum w uszach, zwężenie źrenic, możliwość drgawek.
BEZ CZARNY
Krzew lub drzewo. Kwiaty białe w kwiatostanach, owoce fioletowe, prawie czarne, jagody z ciemnoczerwonym miąższem. Zjedzone jagody powodują wymioty, biegunkę, w krytycznych przypadkach obserwuje się obraz podobny do zatrucia kwasem cyjanowodorowym.
Główne zdjęcie: leprechaun.land