Islandia to kraj o bardzo trudnych warunkach klimatycznych. Ale około 98% Islandczyków jest całkiem zadowolonych ze swojego życia, a nawet szczęśliwych. Ich optymizm nie jest jedyną zaskakującą cechą rdzennych mieszkańców. Istnieje kilka oryginalnych islandzkich zasad, które z pewnością zaskoczą i zrobią wrażenie na każdym.

Brak nazwisk

Tak, Islandczycy naprawdę nie mają nazwisk. Używane są patronimiki: każdy noworodek otrzymuje imię ojcowskie, do którego dodaje się przyrostek w zależności od płci dziecka: dottir, jeśli urodziła się dziewczynka, lub son dla chłopca. Około 10% Islandczyków ma prawdziwe nazwiska, ale ta część populacji to przybysze.

Interesujący fakt! Björk Gvüdmündsdöttir tłumaczy się dosłownie jako „córka Gvüdmünd Björk”.

Otwarte drzwi

Tak, Islandczycy prawie nigdy nie zamykają swoich drzwi. Faktem jest, że prawie wszyscy znają się osobiście, dlatego nie próbują odgradzać się od sąsiadów lub znajomych. Na przykład tylko 120 tysięcy osób mieszka w stolicy, co jest porównywalne z rosyjską wioską. Islandczycy nie używają żelaznych drzwi i skomplikowanych zamków. Spokojnie zostawiają kluczyki do auta w środku samochodu. Do tego kobieta może bez lęku zostawić swoje dziecko w wózku przy wejściu do sklepu lub kawiarni.

Zgniły rekin z „czarną śmiercią”

Znanym narodowym daniem islandzkim jest hakarl, czyli mięso martwego rekina grenlandzkiego. Świeże mięso jest trujące ze względu na wysokie stężenie mocznika, a w celu zneutralizowania trucizny filety z rekina trzymane są w beczkach wypełnionych żwirem przez sześć miesięcy, a następnie naturalnie suszone na słońcu. Islandczycy tradycyjnie do tego dania piją „czarną śmierć” - alkoholowy mocny napój na bazie alkoholu ziemniaczanego z dodatkiem kminku.

Silne kobiety

Islandia stała się pierwszym krajem z kobietą która była prezydentem. Od najdawniejszych czasów kobiety samodzielnie zarabiały pieniądze, opiekowały się domem i wychowywały dzieci, a ich małżonkowie podbijali Atlantyk. Zdecydowane kobiety nie oczekują dziś inicjatywy od mężczyzn, ale same ją okazują. Do tego dziewczyny również farbują włosy na ciemne odcienie, ponieważ w kraju jest już dużo naturalnych blondynek.

Połączenie różnych zawodów

Na Islandii duże zapotrzebowanie i popularność cieszą się kreatywne zawody. Jednak ze względu na wysokie ceny i wysokie podatki Islandczycy są zmuszeni do pracy na dwóch, a czasem na trzech stanowiskach. Pisarz może zarabiać dodatkowe pieniądze jako inżynier, trener piłki nożnej jako dentysta, a piosenkarz jako menedżer.

Czy znałeś wcześniej te fakty o niesamowitej Islandii?

Główne zdjęcie: lemurov.net